PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków sam ze smogiem nie wygra

  • pt    13 listopada 2017 - 18:00
Kraków sam ze smogiem nie wygra
14 gmin pokazuje, że nieprawdziwe jest przekonanie o tym, że Kraków jest samotną wyspą w walce ze smogiem (Fot. Shutterstock)

Miasto Kraków prowadzi kampanię z 14 sąsiadującymi gminami, która ma uświadamiać mieszkańcom, że problem zanieczyszczonego powietrza dotyka nie tylko Krakowa, ale również miejscowości, które z nim sąsiadują.
• Razem można zrobić więcej – takie przekonanie podzielają gminy stowarzyszone w Metropolii Krakowskiej.

• 14 gmin pokazuje, że nieprawdziwe jest przekonanie o tym, że Kraków jest samotną wyspą w walce ze smogiem.

•  Przemawiają za tym liczby projektów i pieniądze, które w ich ramach wydawane są na polepszenie jakości powietrza w regionie.

W 2017 roku wiele planów zamieniło się w konkretne działania, dlatego ten rok można nazwać przełomowym w walce podkrakowskich gmin o poprawę jakości powietrza. Rosnąca świadomość społeczna, duże środki finansowe, kampanie informacyjno-edukacyjne, wymiana wiedzy i doświadczeń osób zaangażowanych w likwidację niskiej emisji – to główne działania realizowane przez gminy w trosce poprawę jakości powierza.

 

Gminy chętnie korzystają z narzędzi, jakie są dostępne dla samorządów. Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 mają do wykorzystania ponad 42,5 mln złotych dofinansowania.

Najwięcej na program wymiany kotłów i pieców, z których korzystają mieszkańcy, przeznaczyć chce gmina Wieliczka. Na ten cel uzyskała 10 mln zł dofinansowania. Zielonki na ograniczenie niskiej emisji chcą wydać ponad 6 mln złotych.

Skawina, Zabierzów i Niepołomice w tym momencie realizują projekty o łącznej wartości blisko 11 mln zł z RPO WM, a do tego dokładają fundusze z własnych budżetów.

Jak przekonują władze Skawiny, rosnąca wśród mieszkańców świadomość szkodliwości tego problemu spowodowała, że potrzebne są działania, aby ograniczać zanieczyszczenie powietrza.

 - Każda gmina może to robić na własną rękę, ale dobrze jest, aby te działania były skoordynowane – uważa Tomasz Ożóg, wiceburmistrz Skawiny.

Wspólna kampania

Kraków prowadzi kampanię z 14 sąsiadującymi gminami, która ma uświadamiać mieszkańcom, że problem zanieczyszczonego powietrza dotyka nie tylko Krakowa, ale również miejscowości, które z nim sąsiadują.

- Kampania antysmogowa skierowana do gmin ościennych jest wynikiem współpracy Krakowa ze Stowarzyszeniem Metropolia Krakowska. Zależy nam, aby mieli oni świadomość, że problem smogu dotyka nie tylko Krakowa, ale również miejscowości, które z nim sąsiadują, ponieważ jak wiemy, powietrze nie ma granic.Kampania ma uświadamiać, że wszyscy razem powinniśmy włączyć się do walki o czyste powietrze. Chcemy wzbudzić zainteresowanie problemem na gruncie lokalnym – zaznacza Rafał Perłowski, zastępca dyrektora Wydziału Promocji i Turystyki UMK.

 Gminom tworzącym stowarzyszenie Metropolia Krakowska zależy na tym, by zwiększyć świadomość mieszkańców, sprawić by zaczęli dowiadywać się co ich gmina robi w tym temacie i jakie niesie to dla nich korzyści.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.