Małopolska, smog: Samorząd województwa apeluje do handlujących kotłami

Samorząd województwa małopolskiego skierował do handlowców list. Apeluje o wycofanie już dziś ze sprzedaży przestarzałych kotłów, których w myśl wchodzącej w życie 1 lipca ustawy antysmogowej, nie będzie można instalować.
Małopolska, smog: Samorząd województwa apeluje do handlujących kotłami
Apel Województwa Małopolskiego trafił do największych sieci marketów budowlanych oraz do kilkudziesięciu sklepów na terenie całej Małopolski (fot. Fotolia)

1 lipca 2017 roku wchodzi w życie uchwała w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (tzw. uchwała antysmogowa dla Małopolski).

Wprowadza ona całkowity zakaz eksploatacji nowych kotłów i kominków, które nie spełniają wymagań ekoprojektu w zakresie emisji zanieczyszczeń i efektywności energetycznej. Natomiast do końca 2022 roku będą musiały zostać wymienione wszystkie dotychczas eksploatowane pozaklasowe kotły na paliwa stałe.

W związku z tym samorząd województwa wystosował list do handlowców w którym zaapelował do kierownictwa sklepów budowlanych z regionu, aby wycofali ze sprzedaży piece i kominki niezgodne z uchwałą.

- Do 1 lipca nie obowiązują żadne regulacje dotyczące efektywności energetycznej pieców, jakie można instalować w domach. Później, zgodnie z przepisami, dopuszczalne będą tylko urządzenia najwyższej jakości. Dlatego postanowiliśmy zaapelować do przedstawicieli sklepów budowlanych, aby jeszcze przed wejściem w życie uchwały antysmogowej wycofali ze sprzedaży na terenie naszego województwa wszystkie piece, które nie spełniają odpowiednich norm. Chcemy zapobiec sytuacji, w której mieszkańcy – nie do końca orientujący się w nowych regulacjach - skuszą się na wyprzedaże kotłów, które i tak za jakiś czas będą musieli wymienić - mówi wicemarszałek Wojciech Kozak.

Apel Województwa Małopolskiego trafił do największych sieci marketów budowlanych oraz do kilkudziesięciu sklepów na terenie całej Małopolski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Trochę jestem sceptykiem, że kotły węglowe 5 klasy mogą w ogóle być ekologiczne. Również nie wszystkie kotły spełniające wymagania klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012 spełniają również wymagania Ekoprojektu (ecodesign). Obecnie gminy mają możliwość pozyskania zewnętrznych środków na dopłaty dla mi...eszkańców do wymiany ogrzewania na niskoemisyjne. Przez to właśnie pojawiły się na rynku kotły na węgiel 5 klasy. Tylko że do tych kotłów nie kupimy niestety węgla, jakie rekomendują ich producenci. Aby taki kocioł uzyskał certyfikat 5 klasy, to badania są robione na węglach o świetnych parametrach, trudnych a wręcz niemożliwych do zdobycia na żadnym składzie. A jakby już udałoby się go zdobyć, co cena jest kosmiczna (ok. 1000zł/t). To świadczy o robieniu w balona klientów. Paradoks? Skądże znowu, to znakomita sytuacja. Kocioł jest w porządku, normy przyklepane, dotacje przyznane. A że polskie złoża węgla nie przystają jakością do wymagań kotła, to już nie wina producenta kotła. W umowach o dotację jasno piszą, że „w przypadku, kiedy nowe źródło ciepła jest wykorzystywane niezgodnie z jego przeznaczeniem, w szczególności niestosowanie paliwa wskazanego przez producenta w specyfikacji pieca”, jesteśmy zmuszeni do zapłacenia kary i zwrotu dotacji wraz z odsetkami. Dlatego nie nabierajmy się na chwyt marketingowy kotłów na węgiel 5 klasy, bo przyjdzie nam słono zapłacić, jeżeli zdecydujemy się na wzięcie pieniędzy z dotacji na taki właśnie piec. rozwiń

czytajcie uważnie umowy, 2017-05-25 11:56:45 odpowiedz

Ojej już teraz szkoda mi ludzi, którzy dadzą się nabrać na "promocyjne ceny kotłów". Założę się, że każdy producent pieców będzie chciał się jak najszybciej pozbyć ze swoich magazynów kotłów, które chociażby nie są na paliwa stałe..(np. węgiel). Jakiś czas temu się dowiedziałam, że mają wy...cofać wszystkie kotły w Małopolsce do 2020 roku, które nie posiadają certyfikatu ECODESIGN. Nie opłaca sie teraz kupować kotła nawet piątej klasy na dotację, bo później i tak ludzie będą zmuszeni wymienić taki piec na ecodesign...I po co przepłacać dwa razy?! Warto poczekać do lipca z dotację i zakupić piec z certyfikatem, który jest przebadany przez jednostkę akredytowaną pod względem emisji i prądu. Przyglądam się dotacji na kotły EII PELLETS właśnie te z certyfikatem i być może niebawem stanę się ekologiczno-peletową strażniczką "smogu" ;-P rozwiń

Aga, 2017-05-24 22:23:36 odpowiedz

Zrobiło się cieplej i prace nad prawem antysmogowym wyhamowały :( Jak na razie to tylko Małopolska poszła po rozum do głowy i przetarła szlak w przyjętej przez siebie uchwale antysmogowej dla całego regionu. Jeżeli mamy mieć jakiś wpływ na swoje zdrowie czy środowisko, to zacznijmy najpierw od siebi...e, bo zanim nasz rząd zdecyduje się na jakieś konkretne kroki, to miną lata, a problem pozostanie i będzie powracał co zimę. Od 6 lat palę peletem (piec Mini Bio Kostrzewa). Pelet jest ekologicznym paliwem odnawialnym, mniej popiołu, mniejsza emisja spalin. Pelet nie wydziela trujących substancji ani pyłów, bo jest produkowany z pozostałości produkcji branży meblarskiej, trocin, zrębków. Niemcy czy Austria kilka dobrych lat temu przejrzały na oczy i ruszyły z szeroko zakrojoną akcją dotacji na systemy c.o. na biomasę czy wykorzystaniem innych odnawialnych źródeł energii . Np. Szwecja i Dania stosuje ulgowe stawki VAT na pellet, co zachęca mieszkańców do zakupu tego paliwa. Nam daleko jeszcze do takich rozwiązań :( rozwiń

bryndza, 2017-05-19 16:32:20 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE