PARTNER PORTALU
 • BGK

Uzdrowiska: Wymiana pieców, błękitne paliwo to półśrodki w walce ze smogiem

 • Katarzyna Domagała-Szymonek    14 marca 2018 - 06:00
Uzdrowiska: Wymiana pieców, błękitne paliwo to półśrodki w walce ze smogiem
Nasze czujniki pokazują nam, że o jakość powietrza trzeba będzie jeszcze stoczyć olbrzymią batalię - mówi Golba. (fot.skutterstock

- Najpierw z pieniędzy podatników dopłacamy miliardy złotych do kopalni, aby te wydobyły złej jakości węgiel (...), a za chwilę kupującemu ten węgiel mówimy, aby nim nie palił, bo to szkodzi środowisku i jemu samemu. To jest zwykła hipokryzja i walka z wiatrakami - mówi Jan Golba, burmistrz Muszyny, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP.
 • O jakość powietrza trzeba będzie stoczyć olbrzymią batalię - przyznaje burmistrz Muszyny.
 • Zaznacza, że jeżeli w skali całego kraju nie zostaną wprowadzone rozwiązania systemowe, żadne działania gmin nie przyniosą oczekiwanego skutku. 
 • Przyznaje też, że cały czas wyzwaniem dla gmin uzdrowiskowych jest pogodzenie rozwoju gospodarczego z obostrzeniami w nich obowiązującymi.

*****

Po tym jak NIK rok temu opublikował raport wskazujący na spory problem z jakością powietrza w gminach uzdrowiskowych, pan zaczął działać, zainstalował w Muszynie gminne czujniki jakości powietrza. Ale problem jakości powietrza nie jest nowy.

Dr Jan Golba, burmistrz Muszyny, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP: W sprawie jakości powietrza gminy działały dużo wcześniej, nim pojawił się raport NIK.

Gminy uzdrowiskowe jako jedyne w kraju już od października 2005 roku, czyli od wejścia w życie przepisów ustawy uzdrowiskowej z 28 lipca 2005 r., były zobowiązane przedłożyć świadectwo potwierdzające właściwości lecznicze klimatu. To świadectwo było wystawiane na podstawie badań przeprowadzonych w okresie trzech lat poprzedzających jego wydanie.

Niestety były to przepisy bardzo nieprecyzyjne, a metodologia pomiaru stanu czystości powietrza fałszowała rzeczywiste wyniki. Zgodnie z obowiązującymi przepisami (Ustawa o ochronie środowiska i rozporządzenie Ministra Środowiska oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia) wyniki podawano ze stref, a nie bezpośrednio z miejscowości uzdrowiskowych.

Tylko nieliczne miejscowości uzdrowiskowe posiadały stacje pomiarowe. Wynik stanu jakości powietrza w uzdrowisku ustalany był zazwyczaj na podstawie modelowania matematycznego, a nie rzeczywistych pomiarów. NIK podobnie jak gminy uzdrowiskowe zwracało uwagę na istniejące absurdy prawne, gdyż podstawą stanu jakości powietrza były często wyniki ze stacji pomiarowych położonych np. 50-100 km od uzdrowiska.

Pomimo prowadzonej batalii o zmianę tych przepisów, do dziś nie udało się tego zrobić. W tej sytuacji gminy uzdrowiskowe, nie chcąc być medialnie stygmatyzowane, w wielu przypadkach same zakupiły stacje pomiarowe lub też zdecydowały się na zakup czujników pomiarowych.×
KOMENTARZE (7)

 • Kmicic, 2018-03-15 11:57:28

  Nie zrobiono, bo węgli dobrej jakości jest już jak na lekarstwo. Wydobywamy węgiel kamienny z głębokości 1000m, gdyby wprowadzono dobre normy tj takie jak zachodnie węgiel kosztowałby 1500zł/tonę ALBO byłby głównie z importu (a sprzedaż węgla na składach to 30% zysku polskich kopalń) To co się wydob...ywa w polskich kopalniach nadaje się głównie do elektrowni węglowych, a nie do spalania w domach.  rozwiń
 • Adam, 2018-03-14 20:06:09

  do Ferdynanda Morskiego. No właśnie do tych mułów i flotów podatnicy dopłacają aby kopalnie je wydobyły a potem je sprzedały nam. Państwo powinno zakazać sprzedaży takiego węgla a nie jeszcze dopłacać. Czy nie można np. ustanowić standardów jakości węgla? Dlaczego przez tyle lat tego nie zrobiono i ...dalej się tego nie robi?  rozwiń
 • oburzony, 2018-03-14 19:23:09

  Do Ferdynand Morski: róznież polecam się zapoznać z prawdziwymi przyczynami smogu. Niestety węgiel jest na pierwszym miejscu ....