PARTNER PORTALU
 • BGK

Wiceminister Sławomir Mazurek o sytuacji ekologicznej w Gorlicach

 • bad    14 lutego 2018 - 19:35
Wiceminister Sławomir Mazurek o sytuacji ekologicznej w Gorlicach
Na terenie nieczynnej rafinerii ropy naftowej. Składowane są tam nielegalnie odpady (Fot. mos.gov.pl)

Wiceminister środowiska wraz z zastępcą Głównego Inspektora Ochrony Środowiska odwiedził we wtorek, 13 lutego Gorlice, gdzie zapoznał się z problemem nielegalnego składowania odpadów na terenie nieczynnej rafinerii.
Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek spotkał się w starostwie powiatowym w Gorlicach z przedstawicielami samorządu powiatu i gminy, wicewojewodą małopolskim oraz przedstawicielami służb, inspekcji i straży, a także Prokuratury Rejonowej.

Czytaj też: Walka ze smogiem potrzebuje przyspieszenia i koordynacji

Podczas spotkania omówiono sytuację, do której doszło na terenie nieczynnej rafinerii ropy naftowej. Składowane są tam nielegalnie odpady, w tym tak niebezpieczne, jak kwas siarkowy. W ostatnim czasie kilkukrotnie doszło do rozszczelnienia zbiorników i uwolnienia do środowiska szkodliwych substancji.

Czytaj też: W Krakowie powstanie Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt? Tego chcą miejscy radni

– Składowanie odpadów na terenie nieczynnej rafinerii jest nielegalne. Jesteśmy zdeterminowani, żeby rozwiązać tę kwestię – podkreślał wiceminister Sławomir Mazurek. - Problem jest skomplikowany, ze względu na zawiłą sytuację prawną i właścicielską. W jego rozwiązanie zaangażowane są wszystkie właściwe służby – dodał wiceminister.

Obecnie w tej sprawie postępowanie prowadzi Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie, jest ona także przedmiotem zainteresowania organów wymiaru sprawiedliwości.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • w.potega@neostrada.pl, 2018-02-15 10:12:18

  Potrzebujemy rejestracji (obowiązkowej) wszystkich odbieranych od obywateli odpadów, bazy danych (wyjściowej). Raz ustalone dane, oparte o pomiary, będą dokumentacją podlegającą przetwarzaniu, takiemu samemu jak dane przy obrocie innymi towarami. Dokumentacja o obrocie odpadami będzie przechowywana ...5 lat. Ubędzie dzikich wysypisk, a może nawet znikną. Bez solidnej biurokracji nie stworzymy gospodarki obiegu zamkniętego. Najpierw trzeba zbudować obieg, aby było co zamykać. Coś takiego o czym wyżej napisałem już istnieje w PSZOK-u w Warszawie Białołęce, w ich wewnętrznym rozliczaniu. Trzeba tę praktykę (oczywistą) upowszechnić, budując transparentność rozliczeń w wielu asortymentach odpadów, czytelną dla każdego uczestnika przyszłego systemu. System transparentny trzeba dopiero zorganizować, aby nie płakać nad ,,rozlanym mlekiem", nad dzikimi wysypiskami, które zostaną zlikwidowane czytelnością systemu.  rozwiń
 • Ekspert niezależny, 2018-02-15 10:04:08

  Widać,ze minister Mazurek razem ze swoją ekipa nie wyrabia w swoich decyzjach i propozycjach dot. zwalczania smogu,gospodarki śmieciowej,zagrożeń środowiskowych,spalarni it.d. Nie rozumiemy w tym wszystkim tylko jednej rzeczy,dlaczego nie zatrudnia niezależnych fachowców ,ekspertów,którzy niejednok...rotnie zabierali głos na Portalu. Podobnie nie myśli o wprowadzaniu dobrych praktyk stosowanych na zachodzie...Dużo pytań,odpowiedzi brak.  rozwiń
 • W odpadach nadal chdikk, 2018-02-14 21:43:06

  To wielki test na efektywność "dobrej zmiany" - mijają dwa lat a tu okazuje się że polskie spalarnie upychają super-niebezpieczne zawartości filtrów pokątnie - a Inspekcja nawet nie bada dokumentów jak utylizowane są niebezpieczne odpady... Czytać więcej łącznie z komentarzami tutaj... ... portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/lubuskie-okragly-stol-w-sprawie-skladowiska-w-kartowicach,103891.html  rozwiń