PARTNER PORTALU
 • BGK

Jan Śpiewak: W warszawskim ratuszu utworzyła się kultura korupcji

 • Bartosz Dyląg    14 lutego 2018 - 12:00
Jan Śpiewak: W warszawskim ratuszu utworzyła się kultura korupcji
Działacz społeczny Jan Śpiewak ostro krytykuje władze stolicy. Fot. Facebook/Jan Śpiewak

– W warszawskim ratuszu utworzyła się kultura korupcji – uważa Jan Śpiewak, współtwórca Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, prezes stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa.
 • Korupcja, wysokie ceny mieszkań, rosnące zanieczyszczenie powietrza, zła gospodarka odpadami, brak współpracy z uniwersytetami to, zdaniem działacza społecznego Jana Śpiewaka, największe minusy prezydentury Hanny Gronkiewicz-Waltz.
 • Z plusów Jan Śpiewak wymienia jedynie zdolność przyciągania i absorpcji środków europejskich i realizacje kilku inwestycji.
 • Afera reprywatyzacyjna ujawniła gigantyczny bałagan w urzędzie miasta. Jego zdaniem - to pozorowany bałagan.

Hanna Gronkiewicz-Waltz ma za sobą 12 lat w fotelu prezydenta Warszawy. Jakie plusy jej prezydentury pan dostrzega?

Jan Śpiewak, współtwórca Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, prezes stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa: – Niewątpliwie zdolność przyciągania i absorpcji środków europejskich. Na pewno też realizacja kilku kluczowych inwestycji.

Które ma pan na myśli?

– Przede wszystkim II linia metra, budowa Mostu Północnego, Muzeum Historii Żydów Polskich i bulwary. Co prawda w ich przypadku możemy mieć pewne wątpliwości, były przepłacone, ale są one ważne dla miasta.

To wszystko?

– W zasadzie tak, bo w czasie trzeciej kadencji prezydent mamy zapaść inwestycyjną, absolutną niezdolność do ukończenia inwestycji zgodnie z terminami, miasto jest coraz bardziej zakorkowane, rośnie zanieczyszczenie powietrza, mamy coraz wyższe ceny mieszkań, zarówno jeżeli chodzi o kupno, jak i wynajem. Ceny te są zupełnie nieadekwatne do tego, jak dużo nieruchomości i ziemi ma miasto. W Warszawie nie ma planowania przestrzennego. Rozlewające się miasto generuje wzrost liczby samochodów i rosnące zanieczyszczenia.

Czytaj też: Hanna Gronkiewicz-Waltz o reprywatyzacji: Często analizuję, czy mogłam przejrzeć postępowanie nieuczciwych urzędników

Nie powiedział pan o reprywatyzacji.

– Rzeczywiście, mamy do czynienia z gigantyczną korupcją. Teraz to kwestia pierwszoplanowa. W warszawskim ratuszu utworzyła się kultura korupcji. Pokazują to kolejne zatrzymania urzędników, którzy brali łapówki. Czekam na aresztowania urzędników, którzy nie tylko oddawali nieruchomości, ale pozwalali na ich dalszą komercjalizację. Mieliśmy przecież do czynienia z niszczeniem zabytków.

W Warszawie mamy bizantyjską wręcz administrację, to jedna z najdroższych administracji samorządowych w kraju w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Kolejnym minusem jest absolutny brak współpracy z uniwersytetem.

Dochodzi do tego tragiczna gospodarka odpadami. Właściwie mamy nielegalne wysypisko na Bielanach, tuż obok Kampinoskiego Parku Narodowego.

Hanna Gronkiewicz-Waltz rozwalała po kolei teatry: Dramatyczny, Studio.

Wróćmy do, jak to pan nazwał, kultury korupcji w ratuszu. Rozumiem, że nie chodzi tylko o reprywatyzację.

– Absolutnie. Reprywatyzacja nieruchomości to jedno, ale później coś z tą nieruchomością trzeba zrobić. Albo wybudować sobie wieżowiec, albo zniszczyć zabytek.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (8)

 • kb, 2018-04-16 19:29:49

  Do bk: Jakub Śpiewak prezes Kidprotect.pl, nie Jan Śpiewak. W ogóle to mnóstwo ludzi ma na nazwisko Śpiewak.
 • bk, 2018-02-19 12:08:43

  Czy p. Śpiewak, to nie jest ten, co sprzeniewierzył pieniądze z którejś tam fundacji?
 • Ale jaja ale jaja ale jaj, 2018-02-16 20:02:25

  Do biurwa: POjawili się udowodnieni... dobre hahaha