PARTNER PORTALU
  • BGK

Polski Fundusz Rozwoju: Tanie pieniądze dla gmin na inwestycje

  • Bartosz Dyląg    11 stycznia 2018 - 10:00
Polski Fundusz Rozwoju: Tanie pieniądze dla gmin na inwestycje

Staramy się być pierwszymi, którzy próbują wypełnić lukę po środkach z UE - podkreśla Bartłomiej Pawlak, członek zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju ds. finansowych i rozwoju. (fot. PTWP)

- Polski Fundusz Rozwoju stara się wypełniać lukę, która będzie coraz większa, a wynika z tego, że kończą się dotacje unijne - mówi Bartłomiej Pawlak, członek zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju ds. finansowych i rozwoju.
  • Polski Fundusz Rozwoju będzie odkupywał udziały w spółkach komunalnych, by uwolnić kapitał na rozwój gmin.
  • Program może być realizowany w około 250 miastach średnich i dużych, już teraz pilotażowo wdrażany jest m.in. w Nowym Sączu i Limanowej.
  • Spółki muszą posiadać zdolność do obsługi zobowiązań względem Funduszu, a wartość inwestycji powinna przekraczać 10 mln zł.

Polski Fundusz Rozwoju realizuje w gminach pilotaż dotyczący wejścia kapitałowego w spółki komunalne.

Bartłomiej Pawlak, członek zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju ds. finansowych i rozwoju: – Fundusz Inwestycji Samorządowych zarządzany przez Polski Fundusz Rozwoju powstał z myślą o zapewnieniu kapitału niezbędnego do inwestycji realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Państwowe, a nie komercyjne pochodzenie środków na inwestycje oraz oferowane przez PFR wsparcie analityczne, a także niski koszt kapitału stanowią atrakcyjną alternatywę w stosunku do tradycyjnych instrumentów finansowych wykorzystywanych dotychczas przez samorządy.

Staramy się w ten sposób wypełniać lukę, która będzie coraz większa, a wynika z tego, że kończą się dotacje unijne. Wiemy, że to ostatni budżet UE z tak dużymi środkami na wsparcie samorządów. Wsparcie pozostanie, ale będzie stanowiło margines różnego rodzaju narzędzi finansowych, którymi jednostki samorządu terytorialnego będą dysponowały.

Samorządy coraz bardziej uświadamiają sobie, że muszą szukać innych narzędzi, a my staramy się być pierwszymi, którzy próbują wypełnić lukę po środkach z UE.

Jakie narzędzia przygotowaliście dla samorządów?

– W ofercie PFR jest cała gama usług, ponieważ staramy dopasować się do indywidualnych potrzeb samorządów, ale generalnie możemy mówić o dostarczeniu kapitału, ewentualnie o udzielaniu pożyczek.

Co do formy, może być to zaangażowanie kapitałowe poprzez objęcie pakietu akcji czy udziałów, może być to partnerstwo publiczno-prywatne. Możemy działać samodzielnie, z BGK lub partnerami prywatnymi. 

Czytaj też: Rząd o PPP: Chcemy bliższej współpracy samorządów z przedsiębiorcami

Co dokładnie jest przedmiotem pilotażu?

– Przedmiotem pilotażu jest produkt, który umownie możemy nazwać „kapitał na rozwój samorządu”, ponieważ rozmawiamy najczęściej z takimi samorządami, które mają potrzeby inwestycyjne, ale są głęboko zadłużone i wykorzystały już dotacje unijne lub mają problemy z pozyskaniem wkładu własnego.

Nasze zainteresowanie koncentruje się najczęściej na spółkach operujących na infrastrukturze wodno-kanalizacyjnej oraz odpowiedzialnych za ciepłownictwo.

Jesteśmy gotowi objąć pakiety mniejszościowe w tych spółkach, ale nie z celem ich przejęcia w dłuższej perspektywie. Udziały te są spłacane z zysków tych spółek komunalnych, maksymalnie w ciągu 20 lat.

Nasza inwestycja oznacza uwolnienie środków przez samorząd i wykorzystanie ich na dowolny cel rozwojowy. To najważniejsza korzyść samorządów, dlatego program nazywamy w skrócie „kapitał na rozwój”.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: