PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków zaprasza na bałkański sylwester

  • PAP/AT    10 stycznia 2018 - 07:28
Kraków zaprasza na bałkański sylwester
Sylwestry bałkańskie w Krakowie trwać będą do białego rana (fot.shutterstock)

W piątek (12 stycznia) i sobotę (13 stycznia) miłośnicy kultury wschodniej będą mogli przywitać Nowy Rok na bałkańskich sylwestrach.
  • Krakowskie kluby szykują dla miłośników kultury wschodniej bałkańskie sylwestry.
  • Zgodnie z kalendarzem juliańskim prawosławni w sobotę będą świętować zakończenie roku.
  • W Krakowie imprezy z udziałem artystów promujących kulturę Bałkan, odbędą się w piątek (12 stycznia) i sobotę (13 stycznia).

Prawosławny sylwester pod Wawelem staje się coraz bardziej znany jako bałkański sylwester, a to za sprawą m.in. mediów społecznościowych, w których krakowskie kluby promują "drugi", "kolejny" po tym z kalendarza gregoriańskiego, sylwester. Wyznawcy prawosławia to znaczna część bałkańskich chrześcijan, a region charakteryzuje bogata kultura, szczególnie folklor muzyczny.

Sylwestry bałkańskie w Krakowie trwać będą do białego rana. Ze względu na obowiązującą ciszę nocną pozbawione mają być fajerwerków, jednak o północy nie zabraknie tradycyjnego szampana. Przedstawiciele klubów mówią, że listy gości są zapełnione.

W ocenie jednej z organizatorek takich imprez, Katarzyny Rajtar, zainteresowanie sylwestrami bałkańskimi rośnie. "Ludzie wiedzą, na co idą. Rośnie też świadomość, że sylwestra można obchodzić nie tylko 31 grudnia, ale - zgodnie z kalendarzem juliańskim - także dwa tygodnie później" - powiedziała.

Przedstawiciele krakowskich klubów zwracają uwagę, że na bałkańskie pożegnanie roku przychodzą nie tyle sami prawosławni, co przede wszystkim miłośnicy kultury i kuchni tamtego regionu.

Wśród miejsc, gdzie będzie można świętować bałkański koniec roku, jest Klub Akademicki Arka. Tu gośćmi będą zarówno studenci, jak i osoby w wieku średnim i seniorzy. "Dla młodych to okazja, aby posłuchać muzyki, która przecież nie jest mainstreamowa" - mówi organizatorka wydarzenia Katarzyna Rajtar. Jej zdaniem rytmy bałkańskie cenią też osoby powyżej 40. i 50. roku życia i one też licznie przyjdą na imprezę do Arki.

Piątkowa impreza w akademickim klubie rozpocznie się toastem z bałkańskiego alkoholu - rakiji. Podczas wieczoru dla gości grać będzie Sokół Orkestar i DJ Fahadzinski World Music. Pokazy da także zespół pieśni i tańca bałkańskiego Iglika oraz tancerka orientalna Ana Sejfried.

W sobotę bałkański sylwester odbędzie się m.in. w klubie Alchemia na Kazimierzu - wśród występujących będą Balkansambel i Balkan Valkan. Balkansambel to grupa siedmiorga artystów, którzy w ostatnich latach zyskali rozgłos na Słowacji. Zespół czerpie przede wszystkim z folkloru bałkańskiego, ale w jego twórczości nie brakuje też muzyki klasycznej i jazzu. Jego występy to - jak poinformowali organizatorzy krakowskiej imprezy - "dawka wybuchowych emocji wzbogacona o rytmiczną moc i dowcipne przekomarzanie się z publicznością".

DJ Balkan Valkan urodził się w Skopje i wychował w rodzinie muzycznej. W stolicy Macedonii artysta studiował języki południowosłowiańskie, a na Uniwersytecie Wrocławskim - języki serbski i chorwacki. W swoich setach miksuje dźwięki kojarzone z takimi artystami jak Goran Bregović, Esma Redzepova, Boban Marković, Dubioza Kolektiv, Bijelo Dugme czy Balkan Beat Box łącząc muzykę macedońską, grecką, serbską, chorwacką, albańską i rumuńską z disco, folkiem a nawet rockiem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.