PARTNER PORTALU
  • BGK

Oświęcim buduje Park Pojednania Narodów

  • PAP/PSZ    5 stycznia 2018 - 13:13
Oświęcim buduje Park Pojednania Narodów
Rynek w Oświęcimiu (fot. Shutterstock)

Małopolskie miasto Oświęcim ruszyło z budową Parku Pojednania Narodów. Powstaje on w pobliżu Miejsca Pamięci Auschwitz, od którego oddziela go jednak rzeka Soła. Prace mają potrwać przez około rok.
"Firma przejęła pod koniec ubiegłego roku plac budowy i rozpoczęła już pierwsze prace. Związane są m.in. z przebudową linii energetycznej oraz z siecią wodno-kanalizacyjną" - poinformowała rzecznik magistratu Katarzyna Kwiecień.

Park zajmie powierzchnię 14 ha. Powstaną tam m.in. nowe ścieżki spacerowe, połączone z istniejącymi już trasami pieszo-rowerowymi. Na obrzeżach wybudowane zostaną trzy place. Będą to przestrzenie ułatwiające spotkania turystów i mieszkańców. W parku będzie można organizować duże wydarzenia, w tym festiwale. W rejonie ulicy Kamieniec zaplanowano bowiem miejsce na ustawienie sceny lub wykorzystanie pod camping. Wybudowane zostaną też toalety i wyremontowany istniejący parking. Powstanie nowe oświetlenie.

Czytaj także: 2 mln osób odwiedziło już w tym roku Muzeum Auschwitz

Inwestycje będzie kosztować 4 mln zł, z czego 2,25 mln zł pokryje dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej.

Park wchodzi w skład tzw. Oświęcimskiej Przestrzeni Spotkań, której realizacja ma sprawić, że miastem bardziej zainteresują się turyści, których około 2 mln każdego roku odwiedza Muzeum Auschwitz. Zakłada zagospodarowanie w nieodległej przyszłości kilku miejsc, tak by powstał swoisty pomost między byłym niemieckim obozem a miastem z ponad 800-letnią historią. Obejmuje on m.in. budowę mostu na Sole, którym z Parku Pojednania Narodów będzie można przejść do Miejsca Pamięci. Przewiduje także utworzenie parku na osiedlu Chemików.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.