PARTNER PORTALU
  • BGK

Oświęcim buduje Park Pojednania Narodów

  • PAP/PSZ    5 stycznia 2018 - 13:13
Oświęcim buduje Park Pojednania Narodów

Rynek w Oświęcimiu (fot. Shutterstock)

Małopolskie miasto Oświęcim ruszyło z budową Parku Pojednania Narodów. Powstaje on w pobliżu Miejsca Pamięci Auschwitz, od którego oddziela go jednak rzeka Soła. Prace mają potrwać przez około rok.
"Firma przejęła pod koniec ubiegłego roku plac budowy i rozpoczęła już pierwsze prace. Związane są m.in. z przebudową linii energetycznej oraz z siecią wodno-kanalizacyjną" - poinformowała rzecznik magistratu Katarzyna Kwiecień.

Park zajmie powierzchnię 14 ha. Powstaną tam m.in. nowe ścieżki spacerowe, połączone z istniejącymi już trasami pieszo-rowerowymi. Na obrzeżach wybudowane zostaną trzy place. Będą to przestrzenie ułatwiające spotkania turystów i mieszkańców. W parku będzie można organizować duże wydarzenia, w tym festiwale. W rejonie ulicy Kamieniec zaplanowano bowiem miejsce na ustawienie sceny lub wykorzystanie pod camping. Wybudowane zostaną też toalety i wyremontowany istniejący parking. Powstanie nowe oświetlenie.

Czytaj także: 2 mln osób odwiedziło już w tym roku Muzeum Auschwitz

Inwestycje będzie kosztować 4 mln zł, z czego 2,25 mln zł pokryje dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej.

Park wchodzi w skład tzw. Oświęcimskiej Przestrzeni Spotkań, której realizacja ma sprawić, że miastem bardziej zainteresują się turyści, których około 2 mln każdego roku odwiedza Muzeum Auschwitz. Zakłada zagospodarowanie w nieodległej przyszłości kilku miejsc, tak by powstał swoisty pomost między byłym niemieckim obozem a miastem z ponad 800-letnią historią. Obejmuje on m.in. budowę mostu na Sole, którym z Parku Pojednania Narodów będzie można przejść do Miejsca Pamięci. Przewiduje także utworzenie parku na osiedlu Chemików.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: