PARTNER PORTALU
 • BGK

NSA: śmierdzące składowisko ma negatywny wpływ na ludzi

 • pt/pap    13 lutego 2018 - 09:25
NSA: śmierdzące składowisko ma negatywny wpływ na ludzi
Sprawa składowiska w Radiowie stała się głośna, gdy po stronie mieszkańców stanął Rzecznik Praw Obywatelskich (fot. Pixabay)

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi MPO w sprawie funkcjonowania kompostowni i składowiska odpadów na warszawskim Radiowie. Sąd uznał, że powinny zostać przeprowadzone badania pod kątem ochrony zdrowia fizycznego i psychicznego ludzi.
 • NSA utrzymał w mocy dwa wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchylił decyzję Inspekcji Ochrony Środowiska o braku podstaw do wstrzymania działalności kompostowni i składowiska odpadów na Radiowie.
 • Inspekcja uznała wówczas, że funkcjonowanie tych instalacji nie zagraża życiu i zdrowiu okolicznych mieszkańców.
 • Co to oznacza? Sprawa wraca do Mazowieckiego WIOŚ do ponownego rozpatrzenia w przedmiocie zamknięcia instalacji z powodu złego wpływu na zdrowie mieszkańców.

Sprawa składowiska w Radiowie stała się głośna, gdy po stronie mieszkańców stanął Rzecznik Praw Obywatelskich.

RPO złożył w 2017 roku odwołanie od decyzji inspektorów środowiskowych. RPO wskazywał, że Inspekcja w niewłaściwy sposób przeprowadziła ocenę wpływu działalności składowiska i kompostowni na zdrowie okolicznych mieszkańców, w tym zdrowie psychiczne.

Czytaj też: Warszawie grozi katastrofa śmieciowa

Łukasz Kosiedowski z biura RPO pozytywnie ocenił orzeczenie NSA. - Bardzo cieszy nas, że sąd zdecydował, iż w ramach tego postępowania organy mają oceniać również wpływ na zdrowie psychiczne ludzi. Niestety w tym postępowaniu organy skupiły się w zasadzie tylko na tym, czy uciążliwości rzeczywiście wywołują choroby fizyczne. Nie można jednak ukrywać, że podstawowymi dolegliwościami okolicznych mieszkańców są dolegliwości psychiczne, wynikające z życia w warunkach smrodu - zaznaczył Kosiedowski.

Czytaj: "Nie jest prawdą, że w obiegu zamkniętym nie można budować spalarni"

Z wyroku zadowoleni są mieszkańcy, którzy walcząc o czyste powietrze założyli stowarzyszenie Czyste Radiowo.

Bardzo dobra wiadomość! Dzisiejszy wyrok NSA jest korzystny dla mieszkańców. Skarga MPO została oddalona w całości! – piszą na swojej stronie.

- Jeszcze nie tak dawno wszystkie Urzędy i Sądy były po stronie MPO. Nie poddaliśmy się - upór Stowarzyszenia w walce z łamaniem prawa i truciem mieszkańców doprowadził do tego, że na dzień dzisiejszy wszystkie urzędy administracyjne (urząd marszałkowski, Rzecznik Praw Obywatelskich, prokurator, Główny Inspektor Ochrony Środowiska, Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, Minister Środowiska oraz sądy) popierają Stowarzyszenie Czyste Radiowo!

Przed sądem administracyjnym toczą się jeszcze dwa postępowania dotyczące kompostowni i składowiska odpadów w Radiowie. - W tym ponownym postępowaniu, jakie będzie prowadzone, organy będą musiały naprawić te niedoskonałości. Przede wszystkim będą musiały ocenić całokształt działalności i ocenić w należyty sposób wpływ na zdrowie ludzi, w tym także zdrowie psychiczne. Będą musiały przeanalizować też emisję tych substancji, które są prawnie uregulowane. Będą musiały posłużyć się opiniami wskazującymi, jak odory wpływają na zdrowie psychiczne ludzi - dodał.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Joanna Kwaśny-Krajewska , 2018-03-06 11:32:23

  Czy można udostępnić sygnature wyroku? Z góry dziękuję
 • Naruszono dobra osobiste, 2018-02-13 20:16:40

  To łamanie praworządności bo jeszcze niedawno wydawano wyroki, że "Odór nie narusza dóbr osobistych" - tvn24.pl/pomorze,42/zadali-odszkodowania-za-fetor-z-wysypiska-sad-pozew-odrzucil-odor-nie-narusza-dobr-osobistych,485387.html