PARTNER PORTALU
 • BGK

Wypożyczalnie aut, carsharing: Samochód będzie można wypożyczyć tak jak miejski rower

 • InfoWire.pl/AT    17 lutego 2017 - 09:38
Wypożyczalnie aut, carsharing: Samochód będzie można wypożyczyć tak jak miejski rower
Przystąpienie do sytemu carsharing następuje po dokonaniu rejestracji przez użytkownika i wybraniu planu abonamentowego, od tego momentu możliwe jest wypożyczanie pojazdów (fot.pixabay.com)

• Miasta są zainteresowane carsharingiem czyli wypożyczaniem samochodów.
• Warszawa jako jedno z pierwszych miast w Polsce rozważa wprowadzenie usługi carsharingu.
• Obecnie trwają rozmowy z firmami. Jak finalnie może działać taka usługa?
Przystąpienie do sytemu carsharing następuje po dokonaniu rejestracji przez użytkownika i wybraniu planu abonamentowego, od tego momentu możliwe jest wypożyczanie pojazdów. Podczas korzystania z samochodu użytkownik może wykonać kilka postojów np. na zrobienie zakupów. W trakcie nich powinien zachować przy sobie kluczyki do samochodu – mówi Robert Benoit, Communauto founder, CEO and President Fondateur, President et Directeur general.

Jeżeli nie chcemy korzystać dalej z samochodu to możemy zaparkować auto w dowolnym miejscu. Za pomocą aplikacji lub karty miejskiej oddajemy samochód. Wtedy z niego będzie mógł skorzystać ktoś inny. W niektórych europejskich miastach samochód trzeba zostawić w wyznaczonych do tego strefach.

Systemy carsharing są obecne w większości dużych miast europejskich, szczególnie dobrze rozwinięte są w Niemczech, Francji, Hiszpanii i Włoszech, w dużych miastach Kanady i USA. Rozwijają się również w Ameryce południowej, w Australii i niektórych regionach Azji.

- Miasta są zainteresowane usługą carsharingu, gdyż umożliwia ona ograniczanie liczby pojazdów, których właścicielami są mieszkańcy. Powoduje zmniejszenie problemu z dostępnością do miejsc parkingowych oraz przyczynia się do redukcji emisji gazów, w tym cząstek odpowiedzialnych za powstawanie smogu – dodaje Robert Benoit.

Carsharing na dobre rozpoczął się około 25 lat temu jako działalność niszowa, a obecnie zaczyna stanowić usługę o charakterze powszechnym dla dużych obszarów miejskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • Marek Górnicki, 2017-02-20 22:33:15

  Tak - działają w innych miastach, ale dopiero teraz w Warszawie rusza tak duza wersja jakie mamy na zachodzie. 300 hybrydowych Toyot od firmy Panek wyjedzie na ulice. Wszystko już jest dopinane na ostatni guzik i czekamy z niecierpliwością.
 • Tomek, 2017-02-19 17:05:43

  Do J: a we wrocławiu GoGet.pl
 • J, 2017-02-17 15:28:19

  W Krakowie już dawno działa Traficar!