PARTNER PORTALU
 • BGK

Hanna Gronkiewicz-Waltz o reprywatyzacji: Często analizuję, czy mogłam przejrzeć postępowanie nieuczciwych urzędników

 • Bartosz Dyląg    24 stycznia 2018 - 06:00
Hanna Gronkiewicz-Waltz o reprywatyzacji: Często analizuję, czy mogłam przejrzeć postępowanie nieuczciwych urzędników
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. (fot. PTWP / Piotr Waniorek)

Za sprawę reprywatyzacji w Warszawie winę ponoszą przede wszystkim kolejne rządy, które nie doprowadziły do uchwalenia dużej ustawy reprywatyzacyjnej. Często analizuję, czy mogłam przejrzeć postępowanie, jak się okazało, nieuczciwych urzędników. Dziś już wiemy, że sprawa reprywatyzacji wykracza poza nich. Tym powinny zajmować się służby, które mają odpowiednie do tego narzędzia - mówi w wywiadzie dla PortalSamorzadowy.pl prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
 • Hanna Gronkiewicz-Waltz mówi nam o swoich sukcesach: w ciągu ostatnich 11 lat Warszawa stała się liderem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Awansowaliśmy do pierwszej ligi europejskiej, śmiało mierzymy się z Berlinem czy Paryżem.
 • Ale i porażkach: Dla mnie porażką w Warszawie - nie miasta, bo to nie miasto odpowiada za ten obszar - jest niewykorzystany potencjał kolei.
 • Odpowiada także na pytania o reprywatyzację w Warszawie, w tym o komisję weryfikacyjną: Jest niekonstytucyjna a jej przewodniczący nie jest bezstronny i ma zamiar kandydować na prezydenta Warszawy.

Spotykamy się w trudnym dla pani momencie. Co uznaje pani za największe porażki prezydentury?

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz: – Dla mnie porażką w Warszawie - nie miasta, bo to nie miasto odpowiada za ten obszar - jest niewykorzystany potencjał kolei. Trasy kolejowe w metropolii warszawskiej są modernizowane zbyt powoli. Przez to mieszkańców dotykają częste zmiany rozkładów jazdy, wyłączenia ruchu kolejowego, opóźnienia.

Nie możemy uruchomić nowych połączeń Szybkiej Kolei Miejskiej, brakuje przystanków kolejowych w miejscach, gdzie wielu mieszkańców mogłoby wsiąść do pociągu, trudne jest skoordynowanie rozkładów jazdy z innymi środkami komunikacji czy ze współpracującymi z nami Kolejami Mazowieckimi.

Czyli ostatnie lata były pasmem sukcesów Hanny Gronkiewicz-Waltz. Dziś miasto mówi o reprywatyzacji. Czy w tej sprawie ma pani coś sobie do zarzucenia?

– Przede wszystkim winę ponoszą kolejne rządy, które nie doprowadziły do uchwalenia dużej ustawy reprywatyzacyjnej. Często analizuję, czy mogłam przejrzeć postępowanie, jak się okazało, nieuczciwych urzędników. Dziś już wiemy, że sprawa reprywatyzacji wykracza poza nich. Tym powinny zajmować się służby, które mają odpowiednie do tego narzędzia.

Nic poza tym?

– Mała ustawa reprywatyzacyjna. Uważam ją za swój sukces. Po jej wejściu w życie we wrześniu 2016 r. miasto nie musi już zwracać nieruchomości wykorzystywanych na cele publiczne, takich jak szkoły, przedszkola czy domy opieki, i może wreszcie zakończyć postępowania dotyczące tzw. „śpiochów”. Na jej podstawie wydaliśmy już 116 decyzji, w tym 79 odmownych, opublikowaliśmy ogłoszenia dotyczące 148 śpiochów i dziewięć razy skorzystaliśmy z przysługującego nam prawa pierwokupu, kupując m.in. prawa i roszczenia do kamienic przy ul. Grochowskiej czy ul. Dąbrowskiego.

Niestawiennictwo przed komisją nie jest przyznaniem się do błędów i nie szkodzi opozycji?

– Ta komisja jest niekonstytucyjna - narusza art. 10 Konstytucji RP, 175 i wiele innych, a jej przewodniczący nie jest bezstronny i ma zamiar kandydować na prezydenta Warszawy. Z naszej strony dokładamy wszelkich starań, aby wyjaśnić wszystkie wątpliwości związane z reprywatyzacją. Składamy zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, przeprowadziliśmy wewnętrzny audyt postępowań reprywatyzacyjnych.

Zostało rozwiązane Biuro Gospodarki Nieruchomościami, a jego kierownictwo dyscyplinarnie zwolnione. Komisja weryfikacyjna pracuje na dokumentach, które dostaje z urzędu, a w jej obradach biorą udział przedstawiciele miasta.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (8)

 • eSBe, 2018-01-24 15:15:14

  Bez lupy da się zauważyć, że komentarze czasami nie zgadzają się z gustem admina i po prostu znikają:)
 • Kiwała, 2018-01-24 14:15:50

  Do Jan: Ta pani po prostu udaje "blondynkę"
 • WuJekJerrY, 2018-01-24 14:13:07

  A gdzie mój komentarz, który napisałem przed chwilą POkrętacze ???