Rewitalizacja Rotundy: Miejskie obiekty powinny łączyć funkcje komercyjne ze społecznymi

  • InfoWire.pl/AT
  • 17-02-2017
  • drukuj
• Multimedialne centrum informacji turystycznej, galeria, kawiarnia – to tylko przykładowe pomysły na to, co może mieścić się wraz z placówką bankową w nowej warszawskiej Rotundzie.
• Takie budynki powinny łączyć w sobie funkcje komercyjne z funkcjami publicznymi - mówi Piotr Radek, menedżer ds. rewitalizacji Rotundy z PKO BP.
Rewitalizacja Rotundy: Miejskie obiekty powinny łączyć funkcje komercyjne ze społecznymi
Rotunda w Warszawie (fot.wikipedia.org/Radek Kołakowski/Creative Commons CC0 1.0)

Rotunda to jeden z najcharakterystyczniejszych obiektów w stolicy – wizytówka miasta i drogowskaz dla turystów. Budynek powstał w 1966 r. W roku 1979 doszło do tragicznego wybuchu gazu, w czego wyniku duża część budowli została zniszczona. Rotundę szybko odbudowano. Obecnie jest już ona jednak obiektem przestarzałym, który stracił swoje walory użytkowe. Z tego też powodu właściciel budynku, PKO Bank Polski, zdecydował się na jego przebudowę.

- Takie budynki powinny łączyć w sobie funkcje komercyjne (biznesowe) z funkcjami publicznymi. Stąd nasz pomysł, aby rewitalizację Rotundy przeprowadzić, opierając się na konsultacjach społecznych. W pierwszym etapie odbyły się panele dyskusyjne z ekspertami, w drugim zapytaliśmy mieszkańców Warszawy, jak wyobrażaliby sobie budynek po rewitalizacji” – mówi Piotr Radek, menedżer ds. rewitalizacji Rotundy z PKO BP.

Po przebudowie budynek zdecydowanie zyska na jakości i funkcjonalności. Będzie nie tylko lepiej służył klientom banku, lecz także stanie się nowoczesnym obiektem użytkowym dla mieszkańców, pełniącym ważne funkcje społeczne. Budynek ma wpisywać się w trendy zrównoważonego rozwoju miasta i być odpowiedzią na oczekiwania jego mieszkańców, a także turystów.

- Każdy budynek zlokalizowany w takim miejscu jak Rotunda, czyli w samym środku śródmieścia, musi oddziaływać w pozytywny sposób zarówno swoją formą, jak i tym, co się w nim dzieje […]. Po przebudowie obiekt będzie bardziej otwarty dla mieszkańców. To jest ta główna cecha, którą powinny mieć budynki znajdujące się w śródmieściu, wśród intensywnej zabudowy, gdzie mamy bardzo dużo ludzi poruszających się pieszo. Powinny być one po prostu atrakcyjne i funkcjonalne – stwierdza Dariusz Hyc, wiceprezes Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Rewitalizacja Rotundy już ruszyła. Generalnym wykonawcą inwestycji będzie polska spółka NDI SA, wyłoniona w postępowaniu przetargowym. Obiekt oddano wykonawcy i wkrótce rozpoczną się prace budowlane. Według założeń mają one potrwać dwa lata.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Podoba mi się ten pomysł. Pamiętam, jak przyjechałam tu na studia i to był mój główny punkt orientacyjny :D, dobrze, że chcą go trochę odnowić :)

ewawawa, 2017-02-21 10:21:44 odpowiedz

rotunda to dla mnie od lat miejsce spotkań, jesli tylko ma byc ladniej i funkcjonalniej to czemu nie? jako Warszawianka ciesze się, że moje miasto staje się bardziej atralcyjne ;))

elaa, 2017-02-20 12:00:13 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE