Warszawa: 16 mln zł na rewitalizację trzech warszawskich parków

Uporządkowanie terenów zielonych oraz nowe elementy rekreacyjne - taki ma być efekt rewitalizacji trzech stołecznych parków, w tym m.in. Parku Pole Mokotowskie. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy na ten cel 16 mln zł.
Warszawa: 16 mln zł na rewitalizację trzech warszawskich parków
We wszystkich parkach planowany jest m.in. montaż budek lęgowych dla ptaków i siedliska owadów. (zdj. ilustracyjne fot.commons.wikimedia.org/Yarek shalom)

• We wszystkich parkach planowany jest m.in. montaż budek lęgowych dla ptaków i siedliska owadów.

• Przedsięwzięcie zostanie dofinansowane w ramach unijnego programu.

• Prace na obszarze ok. 75 ha potrwają do 2020 r. tereny objęte projektem będą obiektem otwartym, dostępnym dla wszystkich bezpłatnie i dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Inicjatywa obejmie też rewitalizację Parku Żeromskiego na Żoliborzu i Ogrodów Kosmosu (Włochy).

Celem prac na terenie Parku Pole Mokotowskie jest przekształcenie obecnie istniejącej infrastruktury w nowoczesną, przyjazną mieszkańcom przestrzeń. Rozszerzy się ona o teren dawnej bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Miejsce zostanie wysprzątane, założone zostaną trawniki, powstaną m.in. zbiorniki wodne, place zabaw oraz ogrodzona strefa dla psów.

Prace w Parku Żeromskiego to przede wszystkim renowacja i wzmocnienie skarpy oraz remont fontanny. Będą także nowe nasadzenia roślin.

Ogrody Kosmosu w efekcie rewitalizacji mają być parkiem o naturalnym i dzikim charakterze. Znajdą się w nim ścieżki spacerowe, ogród wypoczynkowy oraz boisko. Odtworzona zostanie aleja kasztanowa.

We wszystkich parkach planowany jest ponadto m.in. montaż budek lęgowych dla ptaków i siedliska owadów.

Umowę w tej sprawie podpisał w czwartek na Polach Mokotowskich wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski oraz zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Roman Wójcik. W wydarzeniu udział wziął także wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.

Wiceszef resortu środowiska ocenił, że "miejsca wspólne są bardzo ważne w krajobrazie miejskim" i - jak zaznaczył - trzeba je odbudowywać. "Staramy się poprawiać jakość życia, jakość powietrza" - przekonywał Mazurek.

"Pokazujemy, jaki wielki potencjał drzemie w lasach, które mogą magazynować i akumulować dwutlenek węgla, poprawiać jakość powietrza, poprawiać jakość wody" - mówił Mazurek.

Wójcik wyjaśnił, że w ramach projektu stworzone zostaną "unikalne" miejsca służące ochronie środowiska. Według niego przyczynią się one m.in. do zachowania różnorodności biologicznej, ułatwienia i poprawy przewietrzania miasta.

Przekonywał, że w wyniku podjętych działań poprawi się jakość środowiska miejskiego, jakość życia mieszkańców oraz zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie ekologii i poszanowania przyrody.

Olszewski wskazał, że dzięki temu dofinansowaniu miasto będzie mogło inwestować środki w "powiększanie potencjału zieleni".

Przedsięwzięcie zostanie dofinansowane w ramach unijnego programu. Prace na obszarze ok. 75 ha potrwają do 2020 r. tereny objęte projektem będą obiektem otwartym, dostępnym dla wszystkich bezpłatnie i dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Ok. jedną czwartą powierzchni Warszawy stanowią tereny zieleni: lasy, parki, skwery i ogrody. Najwięcej jest lasów, rosną one na ponad 7 tys. ha, co stanowi ok. 15 proc. powierzchni miasta. Miasto zarządza też 76 parkami o powierzchni ponad 700 ha. Istotnym składnikiem zieleni miejskiej są też skwery i zieleńce. Jest ich w stolicy ok. 160 o powierzchni ponad 150 ha.

Warszawa to też rezerwaty przyrody jak Las Kabacki, Las Natoliński i Skarpa Ursynowska, liczne pomniki przyrody, parki krajobrazowe, obszary chronionego krajobrazu, obszary sieci Natura 2000. W bezpośrednim sąsiedztwie stolicy znajduje się też Kampinoski Park Narodowy oraz wchodzące w skład Mazowieckiego i Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, Lasy Celestynowskie, Otwockie i Chojnowskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Dobrze jest czytać że rewitalizacja obejmuje nie tylko budynki i ulice ale i parki nasze płuca stolicy! Jednak szkoda trochę że tak mało robi się w Praskich parkach! Chciałbym by więcej myślano o drugim brzegu Wisły gdyż tam też się teraz wiele zmienia a parki wciąż potrzebują remontów!... rozwiń

biegacz, 2017-04-26 00:39:32 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE