PARTNER PORTALU
 • BGK

Spór ws. pomnika smoleńskiego: PO apeluje o referendum

 • PAP/MIW    11 lutego 2018 - 11:06
Spór ws. pomnika smoleńskiego: PO apeluje o referendum
Place Piłsudskiego w Warszawie (fot. www.um.warszawa.pl)

Wszystko dzieje się zgodnie z prawem - powiedział w niedzielę (11.02) europoseł PiS Karol Karski, odnosząc się do budowy pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej w Warszawie. Według niego PO, która postuluje referendum w tej sprawie, chce dzielić Polaków.
• Poseł PO Robert Tyszkiewicz ocenił w niedzielę (11.02) w Polsat News, że zbliżające się wybory samorządowe są bardzo dobrą okazją do przeprowadzenia referendum w sprawie pomnika.

• Zarzucił PiS instrumentalne wykorzystywanie kwestii upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej. - Wrzucacie ten temat tylko dlatego, że są wybory - zwrócił się do europosła PiS Karola Karskiego.

• Karski zaznaczył, że dziwi się stanowisku Platformy.- Zachowujecie się tak, jakby te pomniki miały być postawione wrogom polskiego narodu - zwrócił się do posła PO.

Tyszkiewicz zapewnił, że PO "nie jest przeciw budowie pomnika, ale przeciw formie, którą władza przyjęła, by zbudować ten pomnik".

Karski zaznaczył, że dziwi się stanowisku Platformy.

- Chcecie dzielić Polaków - ocenił w Polsat News.

- Zachowujecie się tak, jakby te pomniki miały być postawione wrogom polskiego narodu - zwrócił się do posła PO.

Zapewnił, że w kwestii budowy pomnika "wszystko dzieje się zgodnie z prawem".

Szefowa klubu Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz oceniła w Polsat News, że ten pomnik "buduje się na kłamstwie". Jej zdaniem każdy taki pomnik powinien łączyć, a nie dzielić", jak w przypadku monumentu wznoszonego na pl. Piłsudskiego.

Zapewniła, że Nowoczesna "nie ma nic przeciwko upamiętnieniu ofiar, ale forma tego upamiętnienia musi być skonsultowana".

Wiceszef klubu Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski pytał, dlaczego "PO boi się upamiętnić ofiary z 10 kwietnia". Radził, by wszystkie zainteresowane strony w kwestii budowy pomnika "uczyniły trzy kroki w tył".

Wiceszef klubu PSL Marek Sawicki podkreślił, że pomnik można było zbudować na pierwszą rocznicę katastrofy.

- Można to było zrobić na pierwszą rocznicę katastrofy (...), daliście paliwo PiS-owi, by robiło to, co robi - zwrócił się do PO.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski ocenił, że przedstawiciele PO "nie chcieli pogodzić się z tym, że Lech Kaczyński zrobił tyle rzeczy dla Warszawy, które były przełomowe".

- W tym negowaniu tego wszystkiego państwo, mając władzę i większość, żeście konsekwentnie robili wszystko, by nie było żadnego upamiętnienia - zwrócił się do PO.

Społeczny komitet budowy pomników smoleńskich zapowiedział w środę (7.02) , że Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. ma stanąć na obszarze zielonym między placem Piłsudskiego w Warszawie a ul. Królewską, oraz że rozpoczynają się prace nad nim. W czwartek Rada Warszawy, głosami PO, przyjęła stanowisko, w którym nie wyraża zgody na budowę pomnika smoleńskiego na pl. Piłsudskiego. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.