PARTNER PORTALU
 • BGK

Mazowieckie: Smog. Normy jakości powietrza przekroczone

 • PAP/AT    14 lutego 2018 - 10:04
Mazowieckie: Smog. Normy jakości powietrza przekroczone
Smog: Przekroczenia norm jakości powietrza notowane są praktycznie na wszystkich stacjach pomiarowych w województwie mazowieckim (fot.pixabay.com)

Na obszarze praktycznie całego Mazowsza są przekroczone normy jakości powietrza - poinformowała Krystyna Barańska z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie.
Barańska wyjaśniła, że przekroczenia norm od godz. 6 rano w środę (14 luty) notowane są "praktycznie na wszystkich stacjach pomiarowych w województwie".

"Podobnie było we wtorek (13 luty). Zgodnie z nałożonymi na nas obowiązkami przez marszałka województwa, jeżeli na co najmniej dwóch stacjach średnie zanieczyszczenia z ostatnich ośmiu godzin przekraczają dla pyłu PM10 80 mikrogramów na m sześc., a dla pyłu PM2,5 60 mikrogramów, to musimy taką informację ogłosić" - powiedziała.

Obecnie największe zanieczyszczenia odnotowywano w Żyrardowie (jednogodzinne stężenia PM10 i PM2,5 przekraczają odpowiednio 141 i 109 mikrogramów), w centrum Warszawy (94 i 91 mikrogramów na m sześc.), w Piastowie (dla PM2,5 ponad 77 mikrogramów na m sześc.) i w Legionowie (ponad 66 mikrogramów na m sześc. dla PM2,5).

Czytaj też: Samorządy potrzebują wsparcia rządu w walce ze smogiem

Barańska zaznaczyła jednocześnie, że nie są przekroczone "krajowe" normy zanieczyszczeń średniodobowych dla pyłu PM10 - czyli 200 mikrogramów na m sześc. (poziom informowania) i 300 mikrogramów na m sześc. (poziom alarmowy).

Zgodnie z prognozą umieszczoną na stronach WIOŚ w Warszawie w czwartek (15 luty) duży smog jest spodziewany w Warszawie i miejscowościach graniczących ze stolicą, w Nowym Dworze Mazowieckim i w Radomiu.

Pył zawieszony w powietrzu jest szkodliwy dla zdrowia. W jego skład wchodzą m.in. siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne, jak dioksyny i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, np. benzo(a)piren.

Przy dużych zanieczyszczeniach powietrza dzieci i młodzież, osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby cierpiące na choroby układu oddechowego i krwionośnego - nie powinny przebywać długo na zewnątrz i ograniczyć wysiłek fizyczny na powietrzu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (4)

 • Strażak , 2018-02-14 16:08:36

  Latem podgrzewacie sobie wodę ciemniaki bo myslicie że za darmo można podgrzać śmieciami a wyjść na zewnątrz nie można albo okna otworzyć
 • smog, 2018-02-14 14:43:23

  Skoro 232 dni to co to ma wspólnego z paleniem w piecu? Sezon grzewczy trwa 120 - 150 dni Wychodzi na to, że poza sezonem grzewczym smog też się pojawia a w sezonie grzewczym przy lekkim wietrzyku często go nie ma.
 • Niedobry Polak, 2018-02-14 12:55:20

  Do Strażak : To się nazywa "gospodarność" po polsku - niestety. Dopóki nie posypia się mandaty, będzie smog.