PARTNER PORTALU
 • BGK

Prokurator krajowy: decyzję w sprawie delegalizacji ONR podejmuje sąd

 • PAP/rs    14 listopada 2017 - 13:11
Prokurator krajowy: decyzję w sprawie delegalizacji ONR podejmuje sąd
Organizacje nawołujące do nienawiści ze względów narodowościowych, etnicznych, rasowych czy wyznaniowych, zgodnie z Konstytucją RP, nie mogą legalnie manifestować. Fot. Shutterstock.com

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wniosek o delegalizację ONR powinna skierować do innej strony postępowania, niż prokuratura; w takiej sprawie decyzję podejmuje sąd - zaznaczył we wtorek prokurator krajowy Bogdan Święczkowski.
• W poniedziałek warszawski ratusz poinformował, że prezydent Warszawy wystąpiła do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego.

• W tym zakresie władny jest decyzję podjąć sąd, m.in. na wniosek organów samorządu terytorialnego. Pani prezydent Gronkiewicz-Waltz powinna ten wniosek skierować do innej strony postępowania - powiedział prokurator krajowy Bogdan Święczkowski.

- Organizacje nawołujące do nienawiści ze względów narodowościowych, etnicznych, rasowych czy wyznaniowych, zgodnie z Konstytucją RP, nie mogą legalnie manifestować. Dlatego Prezydent m.st. Warszawy kolejny raz wnosi do Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego - poinformowało biuro prasowe stołecznego ratusza w komunikacie.

Pytany we wtorek o to wystąpienie prezydent stolicy, prokurator krajowy powiedział na konferencji prasowej, że "w tym zakresie władny jest decyzję podjąć sąd, m.in. na wniosek organów samorządu terytorialnego". - W związku z powyższym, pani prezydent Gronkiewicz-Waltz powinna ten wniosek skierować do innej strony postępowania - powiedział Święczkowski.

- Oczywiście, prokuratura sama z siebie przygląda się działalności różnego rodzaju organizacji społecznych funkcjonujących w Polsce, m.in. także partii politycznych. Interesuje się np. także działalnością tzw. Komunistycznej Partii Polski. Oczywiście, w zainteresowaniu prokuratury takie organizacje pozostają - dodał prokurator krajowy.

Prezydent stolicy z wnioskiem o zainicjowanie delegalizacji ONR zwróciła się już w maju br. do ministra sprawiedliwości.

Jak poinformował w komunikacie ratusz, prezydent stolicy w przededniu Dnia Niepodległości ponownie zwróciła się do ministra z prośbą o podjęcie kroków prawnych, wskazując m.in., że "propagowane przez ONR treści od tamtego momentu nie tylko nie zmieniły swojego negatywnego przekazu, ale też nie zmniejszyły swojej skali".

W sobotę ulicami Warszawy i Wrocławia przeszły marsze organizowane przez środowiska narodowe z okazji Święta Niepodległości. W stolicy oburzenie wywołały m.in. niektóre prezentowane na demonstracji transparenty. Widniały na nich hasła: "Biała Europa braterskich narodów", czy "Wszyscy różni, wszyscy biali". We Wrocławiu doszło do przepychanek środowisk narodowych z kontrmanifestantami. Demonstracja była zgłoszona m.in. przez związanego z ONR b. księdza Jacka Międlara.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • suweren, 2017-11-28 21:41:36

  Do Rebus: Aleś wymyślił. Nie wiadomo, czy się śmiać, czy płakać nad totalna głupota autora wypocin. Idioci twojego pokroju na pewno nie będą nam dyktować, jak mamy zachowywać się we własnym kraju. Jesteś nie tyle żałosny, co głupawy, myśląc, że ktokolwiek nabierze się na wysmażone przez ciebie andro...ny. Zapomniałeś chyba, że ludzie po 8 latach przejrzeli na oczy, a czas twój i tobie podobnych żałosnych błaznów już dawno minął. I całe szczęście. Tyle waszego, co jeszcze sobie pokrzyczycie, ale na szczęście i tak was już prawie nikt nie słucha.  rozwiń
 • wujek dobra rada, 2017-11-28 21:25:42

  Pani Prezydent ma chyba za dużo czasu, skoro wymyśla takie głupoty. Czy nie widzi, że takim działaniem wzbudza tylko coraz większą nienawiść do swojej osoby - po co strzelać sobie z krótkiej broni w oba kolana. Poza tym - my Warszawiacy, wciąż czekamy aż pokornie stawi się przed Komisją i wytłumaczy... z genialnie przeprowadzonej prywatyzacji warszawskich kamienic. Unikanie tego tematu i stosowanie zabiegów zastępczych, jest co prawda domeną opcji, którą reprezentuje, ale jest już to tak ograne, że coraz mniej ludzi daje się nabierać. Najwyższy już czas zmienić zdartą płytę i przestać traktować ludzi jak półdebilny plebs, który się na niczym nie zna i w niczym nie orientuje. Więcej pokory, więcej pokory, bo pycha to jeden z 7-miu grzechó głównych, Pani Prezydent.  rozwiń
 • Rebus, 2017-11-15 20:40:40

  Oj cóż ta Hanka wymyśliła. No jak Ziobro ma swoim kumplom takie kuku zrobić.Gdyby to chodziło o kogo innego pewnie szybko znaleźliby paragraf.