Prokurator krajowy: decyzję w sprawie delegalizacji ONR podejmuje sąd

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wniosek o delegalizację ONR powinna skierować do innej strony postępowania, niż prokuratura; w takiej sprawie decyzję podejmuje sąd - zaznaczył we wtorek prokurator krajowy Bogdan Święczkowski.
Prokurator krajowy: decyzję w sprawie delegalizacji ONR podejmuje sąd
Organizacje nawołujące do nienawiści ze względów narodowościowych, etnicznych, rasowych czy wyznaniowych, zgodnie z Konstytucją RP, nie mogą legalnie manifestować. Fot. Shutterstock.com

• W poniedziałek warszawski ratusz poinformował, że prezydent Warszawy wystąpiła do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego.

• W tym zakresie władny jest decyzję podjąć sąd, m.in. na wniosek organów samorządu terytorialnego. Pani prezydent Gronkiewicz-Waltz powinna ten wniosek skierować do innej strony postępowania - powiedział prokurator krajowy Bogdan Święczkowski.

- Organizacje nawołujące do nienawiści ze względów narodowościowych, etnicznych, rasowych czy wyznaniowych, zgodnie z Konstytucją RP, nie mogą legalnie manifestować. Dlatego Prezydent m.st. Warszawy kolejny raz wnosi do Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego - poinformowało biuro prasowe stołecznego ratusza w komunikacie.

Pytany we wtorek o to wystąpienie prezydent stolicy, prokurator krajowy powiedział na konferencji prasowej, że "w tym zakresie władny jest decyzję podjąć sąd, m.in. na wniosek organów samorządu terytorialnego". - W związku z powyższym, pani prezydent Gronkiewicz-Waltz powinna ten wniosek skierować do innej strony postępowania - powiedział Święczkowski.

- Oczywiście, prokuratura sama z siebie przygląda się działalności różnego rodzaju organizacji społecznych funkcjonujących w Polsce, m.in. także partii politycznych. Interesuje się np. także działalnością tzw. Komunistycznej Partii Polski. Oczywiście, w zainteresowaniu prokuratury takie organizacje pozostają - dodał prokurator krajowy.

Prezydent stolicy z wnioskiem o zainicjowanie delegalizacji ONR zwróciła się już w maju br. do ministra sprawiedliwości.

Jak poinformował w komunikacie ratusz, prezydent stolicy w przededniu Dnia Niepodległości ponownie zwróciła się do ministra z prośbą o podjęcie kroków prawnych, wskazując m.in., że "propagowane przez ONR treści od tamtego momentu nie tylko nie zmieniły swojego negatywnego przekazu, ale też nie zmniejszyły swojej skali".

W sobotę ulicami Warszawy i Wrocławia przeszły marsze organizowane przez środowiska narodowe z okazji Święta Niepodległości. W stolicy oburzenie wywołały m.in. niektóre prezentowane na demonstracji transparenty. Widniały na nich hasła: "Biała Europa braterskich narodów", czy "Wszyscy różni, wszyscy biali". We Wrocławiu doszło do przepychanek środowisk narodowych z kontrmanifestantami. Demonstracja była zgłoszona m.in. przez związanego z ONR b. księdza Jacka Międlara.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Oj cóż ta Hanka wymyśliła. No jak Ziobro ma swoim kumplom takie kuku zrobić.Gdyby to chodziło o kogo innego pewnie szybko znaleźliby paragraf.

Rebus, 2017-11-15 20:40:40 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE