PARTNER PORTALU
  • BGK

Reprywatyzacja: Areszt dla urzędnika podejrzanego o łapówkarstwo przy warszawskiej reprywatyzacji

  • PAP/KDS    6 grudnia 2017 - 15:42
Reprywatyzacja: Areszt dla urzędnika podejrzanego o łapówkarstwo przy warszawskiej reprywatyzacji
W Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu oraz w prokuraturach jej podległych toczy się obecnie 35 śledztw dotyczących reprywatyzacji nieruchomości warszawskich (fot. pixabay.com)

Na trzy miesiące aresztował wrocławski sąd urzędnika stołecznego ratusza Jacka W.. Mężczyzna podejrzany jest o korupcję ws. warszawskich reprywatyzacji. W. i dwóch innych stołecznych urzędników mieli – zdaniem prokuratury - przyjąć łapówki w łącznej kwocie 380 tys. zł.
• O zastosowaniu trzymiesięcznego aresztu przez sąd dla W. poinformował jego obrońca mec. Maciej Chłodny. 

• Jacek W. to główny specjalista Pierwszego Działu Nieruchomości Dekretowych m. st. Warszawy w Wydziale Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m. st. Warszawy.

• Urzędnik usłyszał - jak podała prokuratura - zarzut przyjęcia w latach 2008 - 2015 korzyści majątkowych o łącznej wartości nie mniejszej niż 60 tys. zł. 

Jak wynika z ustaleń prokuratury, miał to zrobić w zamian za przychylne i pozytywne rozpoznanie wniosków reprywatyzacyjnych dotyczących m.in. nieruchomości przy ulicy Mazowieckiej 12, Chopina 16, Poznańskiej 14 w Warszawie. We wszystkich przypadkach pełnomocnikiem wnioskodawców (nabywców roszczeń reprywatyzacyjnych) był podejrzany adwokat Robert N.

W środę (6.12) wrocławski sąd rozpatruje jeszcze wniosek o areszt dla Kamila D. - podinspektora Drugiego Działu Nieruchomości Dekretowych m. st. Warszawy w Wydziale Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m. st. Warszawy.

Wcześniej sąd zdecydował o aresztowaniu na trzy miesiące urzędnika stołecznego ratusza Krzysztofa R. Będzie on mógł jednak opuścić areszt jeśli wpłaci poręczenie majątkowe w kwocie 30 tys. zł. R. to kierownik Działu Nieruchomości Dekretowych m. st. Warszawy w Wydziale Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m. st. Warszawy

Trzej urzędnicy stołecznego ratusza zostali zatrzymani w poniedziałek (4.12) przez CBA. Prokuratura postawiła im zarzuty o charakterze korupcyjnym. Łączna kwota przyjętych przez nich łapówek to - jak podał prokurator regionalny Piotr Kowalczyk - 380 tys. zł. Prokurator nie chciał na tym etapie śledztwa zdradzić, kto miał wręczać łapówki urzędnikom.

Śledztwo, w którym podejrzani są urzędnicy, dotyczy okoliczności reprywatyzacji warszawskich nieruchomości przy ulicy Garwolińskiej, Borzymowskiej, Wolskiej, Piaseczyńskiej, Mazowieckiej, Chopina, Poznańskiej i Saskiej.

W Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu oraz w prokuraturach jej podległych toczy się obecnie 35 śledztw dotyczących reprywatyzacji nieruchomości warszawskich. Szkoda wyrządzona działaniem podejrzanych w sprawach Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu opiewa na kwotę 850 mln zł.

Śledztwa prowadzone w stolicy Dolnego Śląska dotyczą przede wszystkim nieruchomości przy ulicach Nowogrodzkiej 18, Smolnej 17, Foksal 179, Brackiej 23, Placu Defilad 1 (dawna Chmielna 70), Kazimierzowskiej, Narbutta 60, Puławskiej 141, Schroegera 72 i 74 oraz Książęcej. Postępowania dotyczą m.in. usiłowania doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez wprowadzenie urzędników w błąd co do praw do spadku po byłych właścicielach nieruchomości. W postępowaniach tych badane są również działania funkcjonariuszy publicznych - m.in. z Biura Gospodarki Nieruchomości Urzędu m.st. Warszawy i Ministerstwa Finansów.

Do tej pory zespół wrocławskich prokuratorów postawił zarzuty w sprawach tzw. dzikiej reprywatyzacji kilkunastu osobom, w tym b. dziekanowi Okręgowej Rady Adwokackiej mec. Grzegorzowi M., b. urzędniczce MS Marzenie K., jej bratu adwokatowi Robertowi N., b. zastępcy dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy Jakubowi R. i jego matce, adwokat Alinie D.

W śledztwach prowadzonych przez wrocławskich prokuratorów podejrzani są również adwokat Andrzej M., dwójka adwokatów występujących jako kuratorzy spadkobierców nieruchomości - Grażyna K.-B. i Tomasz Ż. oraz zajmujący się skupowaniem roszczeń do nieruchomości Maciej M. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Oszukany podatnik, 2017-12-07 00:00:15

    Niestety to co ogladamy,to o czym słyszymy swiadczy dokladnie o tym,że żyjemy w szambie. Tylko radykalne zmiany,karanie sprawców-adwokatów,śedziów,prokuratorów,winnych przekrętów ,może przywrócić wiarę OBYWATELI w praworządność i uczciwość wymiaru sprawiedliwości.