PARTNER PORTALU
  • BGK

Sejm zajmie się pomocą dla powstańców warszawskich

  • bad    13 września 2017 - 16:39
Sejm zajmie się pomocą dla powstańców warszawskich
Prezydent Andrzej Duda w dniu rocznicy decyzji o powstaniu (31 lipca) wraz z kombatantami walki o wolną stolicę. (fot.:Kancelaria Prezydenta/twitter.com)

W środę, 13 września, Sejm zajmie się projektem ustawy zapewniającej powstańcom warszawskim bezpłatny pobyt w domach pomocy społecznej. Zmiana w dotychczasowej ustawie o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz ustawy o pomocy społecznej to inicjatywa Hanny Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. Posłowie Platformy Obywatelskiej w ubiegłym roku złożyli projekt w Sejmie.
Znowelizowana ustawa zakłada, że żołnierze powstania przebywający w domach opieki zostaliby zwolnieni z wnoszenia opłat. Koszty po połowie ponosiłyby samorządy i rząd.

Jak napisali autorzy projektu, w Polsce żyje 2055 uczestników powstania. Szacując, że z darmowej opieki w DPS-ach może skorzystać 15% z nich, co daje grupę 308 osób, posłowie podali roczny koszt ich utrzymania w wysokości 8,9 mln zł. Oczywiście odsetek powstańców którzy chcieliby skorzystać z zapisów znowelizowanej ustawy może być większy, i tak przy 30% koszt ich pobytu wyniósłby 18 mln zł, a przy 60% - 36 mln zł rocznie.

- Samorząd warszawski od lat w różny sposób wspiera powstańców – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. – O trudnej sytuacji materialnej swoich członków informował mnie Związek Powstańców Warszawskich. Dlatego wystąpiłam do posłów z inicjatywą systemowego uregulowania pomocy dla bohaterów powstania.

Od szeregu lat Warszawa otacza opieką powstańców warszawskich proponując im m.in. programy zdrowotne, pomoc społeczną, wspierając finansowo związki kombatanckie czy organizując obchody kolejnych rocznic zrywu 1944 r.

Program opieki zdrowotnej nad kombatantami

Program realizowany jest od 2005 roku. Skierowany jest do kombatantów, a od 2014 r. do:

* osób posiadających uprawnienia kombatanckie zamieszkałych na terenie m.st. Warszawy, posiadających dokument potwierdzający ich uprawnienia kombatanckie, wydany przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,

* osób posiadających udokumentowany status powstańca warszawskiego bez względu na miejsce zamieszkania (status powstańca warszawskiego potwierdzany jest w Muzeum Powstania Warszawskiego).

Program zapewnia dostępność do lekarza internisty, lekarzy specjalistów m.in.: kardiologa, neurologa, ortopedy, chirurga, gastrologa, urologa, laryngologa, reumatologa, a ponadto do badań diagnostycznych oraz badań laboratoryjnych, bez konieczności zapisania się do poradni specjalistycznych.

Pomoc społeczna

W grudniu 2016 r. prezydent m.st. Warszawy ogłosiła otwarty konkurs ofert na realizację w latach 2016-2019 zadań publicznych z zakresu działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym oraz działalności na rzecz kombatantów i osób represjonowanych.  Jednym z zadań konkursowych był rozwój oferty integracyjnej, edukacyjnej i kulturalnej skierowanej do seniorów, w tym wsparcie środowisk kombatanckich.

Łącznie w 2017 r. na działania realizowane na rzecz kombatantów i osób represjonowanych w tym uczestników Powstania Warszawskiego do tej pory zostało przeznaczone 805 775 zł.

W 2017 roku w jedenastu warszawskich domach pomocy społecznej mieszka 69 kombatantów, w tym 19 to uczestnicy Powstania Warszawskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.