PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżet obywatelski, Warszawa: Prawie 500 pomysłów na inwestycje proekologiczne

  • propertydesign.pl    17 lutego 2017 - 13:59
Budżet obywatelski, Warszawa: Prawie 500 pomysłów na inwestycje proekologiczne
Eko, wspólna i aktywna – taka chce być Warszawa (fot. pixabay)

Do budżetu partycypacyjnego Warszawy na 2018 r. mieszkańcy zgłosili ponad 1300 projektów więcej niż 3 lata temu, podczas I edycji głosowania. Warszawiacy wiedzą już jak wiele mogą zmienić. Coraz częściej zgłaszane są pomysły związane z ochroną środowiska. Liczby nie kłamią: prawie 500 tegorocznych projektów to inwestycje proekologiczne. W związku z panującym w całej Polsce problemem smogu, rozwiązania przyjazne środowisku mogą zdziałać naprawdę dużo.
Smog – mało czasu na odrobienie zaległości

Krajowy cel redukcji narażenia dla pyłów w Polsce wynosi 18mg/m3[1]. Ten wynik powinniśmy osiągnąć do 2020 r. Jednak cel rekomendowany przez Światową Organizację Zdrowia to 10 mg/m3.

- Trzy lata to stosunkowo mało czasu na nadrobienie tak dużych zaległości w sferze redukcji zanieczyszczeń powietrza. Problem smogu stał się niepokojący szczególnie tej zimy. Spalanie niskiej jakości węgla czy nawet śmieci w sezonie grzewczym powoduje emisję ogromnej ilości pyłów do atmosfery. Dobrym przykładem wspólnej walki z problemem jest proponowana mieszkańcom darmowa komunikacja miejska. To jednak to kropla w morzu potrzeb, gdyż spaliny powodują jedynie kilka procent zanieczyszczeń.  Konieczne są działania legislacyjne mające na celu znaczą redukcję „niskiej emisji” – mówi Edward Więcek, dyrektor rozwoju projektów w Skanska Residential Development Poland.

W wielu inwestycjach mieszkaniowych nie ma ekologicznych pieców emitujących mniejszą ilość niezdrowego dymu. Do tego należy doliczyć zanieczyszczenia fabryczne oraz te wydzielane przez samochody. Tym bardziej cieszy zmiana nastawienia względem ogólnych potrzeb, które mogą się okazać dobre dla wszystkich. Z punktu widzenia ekologii, ochrony środowiska czy zagospodarowania wspólnych, zielonych przestrzeni.

Zielony sen o Warszawie

Do budżetu partycypacyjnego zgłoszono mnóstwo nowych, niestandardowych pomysłów. Bardzo ważnym aspektem dla mieszkańców stolicy okazał się rozwój roślinności. Warszawiacy chcą mieć w mieście sady owocowe, a lasy zachować w ich pierwotnej formie. Jak wynika z badania opinii internautów zapytanych o to, co chcieliby zmienić w Warszawie, największym problemem okazuje się mała ilość zieleni. Mieszkańcy stolicy chcieliby, żeby w mieście było więcej drzew, ogrodów wertykalnych, nowych nasadzeń oraz… mniej korków. To główne postulaty wypowiadających się osób. Dużo uwagi w budżecie partycypacyjnym poświęcono zwierzętom, nie tylko tym domowym. W Śródmieściu zaproponowano stworzenie odpowiednich warunków dla pszczół miejskich mając na celu ich ochronę w tętniącym życiem mieście. Na Mokotowie zgłoszono propozycję ochrony ptaków gniazdujących w skrzynkach lęgowych w Parku Dolina Służewska. Mieszkańcy Pragi Południe pomyśleli natomiast o wolno żyjących kotach i stworzeniu dla nich domków, w których znajdą schronienie.

Więcej tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.