PARTNER PORTALU
 • BGK

Który projekt ustawy reprywatyzacyjnej najlepszy dla Warszawy? Władze stolicy nie mają wątpliwości

 • aw/PAP    12 lutego 2018 - 13:21
Który projekt ustawy reprywatyzacyjnej najlepszy dla Warszawy? Władze stolicy nie mają wątpliwości
Wiceprezydent stolicy Michał Olszewski (fot. UM m st. Wrszawy)

- Szkoda, że nikt nie skorzystał z propozycji, które składaliśmy kilkukrotnie jak stołeczny ratusz w roku 2008, 2009 i 2012. Jako ratusz swoje projekty możemy ponownie udostępnić Ministerstwu Sprawiedliwości (...) większość tych rozwiązań znajduje się w projekcie, który złożył klub PO - powiedział wiceprezydent stolicy Michał Olszewski.
 • Najbardziej korzystny dla Warszawy jest projekt ustawy reprywatyzacyjnej przygotowany przez PO, zawiera rozwiązania postulowane przez stołeczny ratusz - powiedział wiceprezydent stolicy Michał Olszewski.
 • Dodał, że jako miasto swoje projekty może ponownie udostępnić Ministerstwu Sprawiedliwości. 

Olszewski był pytany w poniedziałek (12 lutego) przez dziennikarzy o projekt ustawy reprywatyzacyjnej przedstawiony przez Ministerstwo Sprawiedliwości w październiku ub. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl stwierdził, że realizacja przepisów projektu przekracza możliwości budżetu państwa, są wątpliwości co do jego zgodności z prawem polskim i międzynarodowym, w związku z tym, projekt ustawy został przekazany do ponownych analiz do MS. W poniedziałek w Polsat News Sasin zapewnił, że PiS nie zaniechał prac nad ustawą reprywatyzacyjną.

Czytaj też: Duża ustawa reprywatyzacyjna. Czy rozwiąże problem?

Olszewski odnosząc się do tych słów podkreślił, że stołeczny ratusz kilkukrotnie składał projekt ustawy reprywatyzacyjnej do podmiotów, które mają inicjatywę ustawodawczą. "To jest znamienne, że jedynym projektem, który dzisiaj reguluje kwestie reprywatyzacyjne jest tzw. +mała+ ustawa, która została przez nas skutecznie +przelobbowana+ i złożona przez senatorów" - powiedział wiceprezydent stolicy.

Jego zdaniem, nie ma możliwości rozwiązania kwestii reprywatyzacji za pomocą komisji weryfikacyjnej, która - w jego ocenie - działa "na pograniczu funkcjonującego systemu prawo-administracyjnego". Olszewski podkreślił, że jedynym rozwiązaniem, za które powinni się wziąć posłowie, jest uchwalenie ustawy reprywatyzacyjnej.

"Projektem, który był najbardziej korzystny dla Warszawy, był projekt, który złożył klub PO, ten projekt cały czas nie został skierowany do pierwszego czytania" - powiedział Olszewski.

PO zaprezentowała swój projekt ustawy reprywatyzacyjnej we wrześniu 2016 r. Poseł Marcin Kierwiński mówił wówczas, że projekt ustawy ma zamknąć "handel roszczeniami" i "zniwelować skutki tzw. dekretu Bieruta". "O odszkodowania bądź zwroty (za przejęte po wojnie nieruchomości - PAP) ubiegać się będą mogli tylko prawowici właściciele, bądź spadkobiercy tych prawowitych właścicieli. Nie będzie już kwestii obrotu roszczeniami, pozyskiwania tych roszczeń" - wskazywał polityk PO.

Olszewski pytany, czy władze stolicy chciałyby, żeby w życie weszła ustawa reprywatyzacyjna w kształcie przygotowanym przez resort sprawiedliwości odparł, że "diabeł tkwi w szczegółach". "Niektóre pomysły, które zostały wpisane do ustawy przez MS naszym zdaniem są kuriozalne, budzą wątpliwości konstytucyjne i prawne" - zaznaczył.

"Szkoda, że nikt nie skorzystał z propozycji, które składaliśmy kilkukrotnie jak stołeczny ratusz w roku 2008, 2009 i 2012. Jako ratusz swoje projekty możemy ponownie udostępnić Ministerstwu Sprawiedliwości (...) większość tych rozwiązań znajduje się w projekcie, który złożył klub PO" - powiedział Olszewski.

Pytany o rozwiązania postulowane przez miasto, wskazał m.in. na: zawieszenie funkcjonowania Dekretu Bieruta i możliwość rozpatrywania spraw reprywatyzacyjnych nie tylko w oparciu o ustawę o gospodarowaniu nieruchomościami. Olszewski wyjaśnił, że chodzi m.in. o możliwość odmowy zwrotów budynków mieszkalnych, zamieszkiwanych przez lokatorów.

"Dzisiaj takiej podstawy nie ma, samorząd nie może odmówić przyznania użytkowania wieczystego, mieszkania nie są uznane jako cel publiczny" - powiedział. Dodał, że w takich przypadkach powinna być wypłacana rekompensata w wysokości 10, maksymalnie 20 proc. wartości nieruchomości, a źródłem finansowania powinien być specjalny fundusz.

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt ustawy reprywatyzacyjnej w październiku ub.r. Przewiduje on m.in. takie rozwiązania, jak rekompensatę w wysokości do 20 proc. wartości mienia przejętego przez państwo po 1944 r., czy zakaz zwrotów w naturze i handlu roszczeniami. Szacunkowy koszt jej skutków wyniósłby od 10 do 15 mld zł. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.