PARTNER PORTALU
  • BGK

Władze Warszawy apelują o wznowienie prac nad ustawą reprywatyzacyjną

  • aw/PAP    13 lutego 2018 - 15:53
Władze Warszawy apelują o wznowienie prac nad ustawą reprywatyzacyjną
Pahl podkreślił, że dzisiaj nie ma żadnych przepisów, na mocy których miasto może odmówić wydania zamieszkałych kamienic i budynków podlegających dekretowi Bieruta (fot.pixabay)

- Ze zdumieniem przyjęliśmy informację, że zaprzestano prac nad dużą ustawą reprywatyzacyjną. Ten rządowy projekt miał służyć rozwiązaniu problemów, które dotyczą Warszawy od czasów komunistycznych - powiedział Wiceprezydent Warszawy Witold Pahl.

  • Wiceprezydent Warszawy Witold Pahl zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego.
  • Prosi by ten wpłynął na podległych sobie ministrów i spowodował wznowienie przerwanych prac nad przygotowywanym od wielu miesięcy projektem tzw. "dużej" ustawy reprywatyzacyjnej.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl ocenił, że realizacja przepisów projektu ustawy reprywatyzacyjnej przekracza możliwości budżetu państwa. Według niego są również wątpliwości co do zgodności projektu z prawem polskim i międzynarodowym, w związku z tym, został on przekazany do ponownych analiz Ministerstwu Sprawiedliwości. Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska powiedziała, że projekt znajduje się obecnie w MS, gdzie jest "poddawany dalszym, koniecznym analizom".

Czytaj też: Duża ustawa reprywatyzacyjna. Czy rozwiąże problem?

"Ze zdumieniem przyjęliśmy informację, że zaprzestano prac nad dużą ustawą reprywatyzacyjną. Ten rządowy projekt miał służyć rozwiązaniu problemów, które dotyczą Warszawy od czasów komunistycznych" - powiedział Pahl podczas wtorkowej (13 lutego) konferencji prasowej w stołecznym ratuszu.

Ocenił, że projektowane przepisy mogłyby przywrócić w Warszawie "zasady sprawiedliwości społecznej, zagwarantować tysiącom lokatorów bezpieczeństwo i poczucie stabilizacji", a także rozwiązać problemy wynikające z obowiązywania wciąż dekretu Bieruta.

"Apeluję do premiera Mateusza Morawieckiego, aby wpłynął na podległych sobie ministrów oraz spowodował wznowienie prac nad przygotowywanym od wielu miesięcy przez obecny rząd projektem ustawy reprywatyzacyjnej" - powiedział wiceprezydent Warszawy.

Pahl podkreślił, że dzisiaj nie ma żadnych przepisów, na mocy których miasto może odmówić wydania zamieszkałych kamienic i budynków podlegających dekretowi Bieruta.

Ponadto - jak powiedział wiceprezydent stolicy - obowiązywanie dekretu ogranicza rozwój Warszawy. "Nie można przystąpić do planowania rozwiązań architektonicznych, do uchwalania planów zagospodarowania, dlatego że w Śródmieściu i wielu dzielnicach mamy do czynienia z nieruchomościami, które są objęte roszczeniami" - powiedział Pahl.

Jak ocenił, był czas na to, żeby zorganizować "pokaz, igrzyska" poprzez powołanie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w Warszawie. "Natomiast nie znaleziono instrumentów, czasu, ani środków na to, aby rozwiązać te ludzkie problemy, te ludzkie sprawy" - powiedział Pahl.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.