PARTNER PORTALU
  • BGK

Debata nt. wykorzystania dronów przez służby miejskie

  • JP    22 stycznia 2018 - 17:15
Debata nt. wykorzystania dronów przez służby miejskie
- Wykorzystanie dronów w codziennym życiu staje się coraz bardziej powszechne - mówi Marcin Wojdat, sekretarz m.st. Warszawy. Fot. Flickr, Vicki Burton CC BY 2.0

8 lutego w Warszawie odbędzie się debata o dobrych praktykach i wyzwaniach w wykorzystaniu dronów w polskich miastach. „Chcemy wykorzystać ich potencjał dla mieszkańców”.
Debata samorządowa pod hasłem „U-space: trzeci wymiar miasta. UE - samorządy - drony” będzie spotkaniem przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz ekspertów sektora publicznego, naukowego i biznesowego. Odbędzie się w czwartek, 8 lutego, w Centrum Kreatywności Targowa przy ul. Targowej 56. Jej organizatorzy - Fundacja Instytut Mikromakro i Miasto Stołeczne Warszawa, przy współpracy z Unią Metropolii Polskich - mają nadzieję na interesującą dyskusję na temat wykorzystania dronów w przestrzeni miejskiej oraz o nowych trendach technologicznych w rozwoju inteligencji miast.

- Wykorzystanie dronów w codziennym życiu staje się coraz bardziej powszechne - mówi Marcin Wojdat, sekretarz m.st. Warszawy.

- Dlatego, wspólnie z kolegami i koleżankami z innych samorządów, chcemy porozmawiać o tym, jak w sposób bezpieczny dla mieszkańców zagospodarować potencjał dronów, gdy projektowane regulacje prawne wejdą w życie i spowodują dynamiczny rozwój tego segmentu rynku - dodaje.

Drony wykorzystywane są dziś do monitorowania ruchu ulicznego, poszukiwań osób zaginionych i prowadzenia działań rozpoznawczych, w geodezji i kartografii, planowaniu urbanistycznym, gospodarce przestrzennej. Służą zabezpieczaniu imprez masowych i śledzeniu źródeł zanieczyszczeń powietrza, monitorowaniu stanu środowiska. Wspomagają osiąganie świadomości sytuacyjnej w sytuacjach kryzysowych. Coraz częściej używane są do celów transportowych i w logistyce, nawet w tak specjalizowanych zastosowaniach, jak np. w transport krwi.  Mogą monitorować miejskie lasy i parki, stan rzek i wałów przeciwpowodziowych oraz infrastruktury drogowej. Będą standardowym narzędziem do inspekcji miejskich inwestycji budowlanych, infrastruktury, obiektów liniowych oraz dokonają kontroli obiektu użyteczności publicznej. Specjaliści przewidują, że działanie dronów stanie się z czasem zautomatyzowane i zintegrowane z innymi systemami inteligentnego miasta. Według szacunków Komisji Europejskiej do 2050 r. branża dronów może stworzyć w UE około 150 tys. miejsc pracy.

Gośćmi konferencji będę m.in. przedstawiciele Polskiego Funduszu Rozwoju, Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych i DroneRadar.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.