PARTNER PORTALU
  • BGK

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia chce wesprzeć budowę pomnika Korfantego w Warszawie

  • PAP/KDS    7 lutego 2018 - 17:37
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia chce wesprzeć budowę pomnika Korfantego w Warszawie
Pomnik Wojciecha Korfantego w Katowicach jest jedną z wizytówek miasta. (fot. shutterstock.com/PawelSzczepanski)

Szansa na budowę w Warszawie pomnika upamiętniającego postać Wojciecha Korfantego jest coraz większa. Projekty dwóch uchwał - w sprawie budowy pomnika oraz udzielenia warszawskiemu samorządowi 100 tys. zł pomocy na ten cel, przygotował dla zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) zarząd tego związku metropolitalnego.
  • Na początku stycznia br. w Radiu Warszawa prezydencki minister Wojciech Kolarski wyraził nadzieję, że na setną rocznicę I Powstania Śląskiego, w 2019 r. powstanie w stolicy pomnik Wojciecha Korfantego.
  • Projekty mają zostać poddane pod głosowanie na najbliższej sesji zgromadzenia GZM, zapowiadanej na 16 lutego 2018.
  • GZM na wsparcie budowy pomnika planuje przekazać 100 tys. zł. 

Pod koniec stycznia 2018 zarząd Metropolii, która zrzesza 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkałych przez blisko 2,3 mln osób, przyjął dwa projekty uchwał zgromadzenia GZM: ws. "podpisania listu intencyjnego dot. budowy na terenie miasta stołecznego Warszawy pomnika Wojciecha Korfantego" oraz ws. "udzielenia pomocy finansowej dla miasta stołecznego Warszawy na budowę pomnika Wojciecha Korfantego na terenie miasta stołecznego Warszawa".

W proponowanym tekście listu intencyjnego napisano m.in., że Korfanty był jednym ze współtwórców tworzącego się państwa polskiego, a jego postać należy postawić obok Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego czy Wincentego Witosa.

- Wojciech Korfanty to przede wszystkim niezłomny polski patriota, człowiek wielkich wartości, który był gotów poświęcić wolność i życie dla ideałów, w które wierzył. Bezkompromisowy polityk, publicysta, wizjoner przyszłości, w której Śląsk jest częścią silnego państwa polskiego. Przypomnienie jego postaci, jak najszerszemu gronu - poprzez realizację upamiętnienia w stolicy - będzie wyrazem szacunku dla tego wielkiego człowieka, który do dzisiaj pozostaje i godnym autorytetem i godnym naśladowania wzorem - czytamy w tekście.

Czytaj więcej: Warszawa. Ruszyła kampania "Ulice dla Kobiet"

Następnie sygnatariusze listu - wśród których wymieniono wszystkie miasta Metropolii, samą GZM, a także miasto Warszawę - mają zadeklarować: wolę współpracy przy budowie na terenie Warszawy pomnika Wojciecha Korfantego, ustalenie szczegółowych zasad realizacji tego przedsięwzięcia, współpracy oraz finansowania w odrębnym porozumieniu, które zostanie zawarte do 20 lutego 2018 r., a także upoważnienie samorządu Warszawy do rozeznania możliwości wystąpienia do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wnioskiem o współfinansowanie budowy pomnika, w ramach programów tego ministerstwa.

Odrębny projekt uchwały zgromadzenia GZM zakłada udzielenie pomocy finansowej dla Warszawy - w wysokości 100 tys. zł - z przeznaczeniem na budowę pomnika.

Projekty mają zostać poddane pod głosowanie zgromadzenia. - Według planów ma się to stać podczas najbliższej sesji (zapowiedzianej na 16 lutego 2018) - przekazała rzeczniczka GZM Kamila Rożnowska.

Budowę w stolicy pomnika poświęconego dyktatorowi III Powstania Śląskiego, jednemu z twórców II Rzeczypospolitej, od lat postulują górnośląskie środowiska. W 2012 r. inicjatywę wsparł ówczesny prezydent Bronisław Komorowski: składając kwiaty pod pomnikiem Korfantego w Katowicach, wyraził wówczas przekonanie, że najlepszym miejscem byłyby okolice Sejmu.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.