PARTNER PORTALU
  • BGK

GUS sprawdził, które regiony są najbardziej atrakcyjne dla turystów. Zaskoczenia nie ma

  • KDS    27 grudnia 2017 - 13:40
GUS sprawdził, które regiony są najbardziej atrakcyjne dla turystów. Zaskoczenia nie ma
Warszawa jest najbardziej atrakcyjnym turystycznie miastem w Polsce (fot. pixabay.com)

Powiaty nowosądecki i tatrzański oraz Warszawa i Kraków. To - jak wynika z danych GUS - pod względem turystycznym najatrakcyjniejsze regiony Polski.
GUS przeanalizował pod względem walorów turystycznych dane z 314 powiatów i ich najbliższego otoczenia. Na wskaźnik atrakcyjności turystycznej (WAT) składają się m.in. informacje mówiące o atrakcyjności kulturowej, środowiskowej czy hotelowej danych regionów.

Z zebranych danych wynika, że niezmiennie od lat prym w tej kwestii wiodą dwa największe polskie miasta. To Warszawa (1. miejsce) oraz Kraków (2. miejsce). Kolejne dwie lokaty z niemal identyczną wartością WAT zajmują dwa powiaty górskie leżące w Małopolsce: nowosądecki (3) i tatrzański (4). W ich przypadku, poza bogatym dorobkiem kulturowym czy środowiskowym, dodatkowym atutem jest ich położenie i sąsiedztwo ze Słowacją.

 

Podobne tendencje widoczne są w pozostałej części zestawienia. Bowiem kolejne pozycje zajmują albo duże miasta z bogatą historią albo górskie powiaty leżące przy granicy z południowymi sąsiadami. I tak: Gdańsk znalazł się na 5. lokacie, powiat nowotarski zajął 6. miejsce, Wrocław 7., a powiat kłodzki 8. W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazły się jeszcze powiat krakowski oraz powiat jeleniogórski. Jak tłumaczą autorzy badania, pierwszy z nich jest przede wszystkim beneficjentem bliskości oraz atrakcyjności Krakowa i Wieliczki. Drugi jest powiatem górskim o bogatych walorach środowiskowych i kulturowych. 

GUS wskazuje też na inną zależność, jaką można zaobserwować w tej odsłonie badania. Pomiędzy rokiem 2014 a 2016 Gdańsk awansował z lokaty 8. na 3., a Gdynia weszła do górnej grupy decylowej na pozycję 32. Na tym awansie zyskały nie tylko te dwa miasta, ale większy wzrost uzyskał również sąsiadujący z nimi powiat nowodworski.

Co ciekawe, bardzo mocno w zestawieniu zaprezentowały się powiaty z województwa małopolskiego. Jak wynika z danych GUS, wśród 38 powiatów z górnej grupy decylowej aż 9 należy do woj. małopolskiego, w tym aż 3 są wśród 4 najwyżej lokowanych powiatów i miast na prawach powiatów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.