PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa: ratusz i uniwersytet podpisały porozumienie o współpracy

  • AW/PAP    21 kwietnia 2017 - 15:40
Warszawa: ratusz i uniwersytet podpisały porozumienie o współpracy
Porozumienie o współpracy między Miastem Stołecznym Warszawą i Uniwersytetem Warszawskim podpisali prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcin Pałys (fot. UM Warszawa/R.Motyl)

Lepsze wykorzystanie potencjału naukowo-badawczego Uniwersytetu Warszawskiego dla potrzeb stolicy, realizowanie wspólnych projektów badawczych, to niektóre założenia podpisanego w piątek (21 kwietnia) porozumienia o współpracy między Uniwersytetem Warszawskim i Urzędem Miasta st. Warszawy.
• Porozumienie o współpracy między Miastem Stołecznym Warszawą i Uniwersytetem Warszawskim podpisali prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcin Pałys.

• Dokument podpisano na 10 lat.

• W ramach programu wieloletniego rozwoju Uniwersytet będzie budował w Warszawie kilkanaście budynków.

"To umowa ramowa, która stwarza płaszczyznę do podpisywania kolejnych dokumentów tego typu. Będą one dotyczyły już konkretnych projektów studenckich, wolontariackich; wszystkich tych, w których uniwersytet i miasto mogą dobrze współpracować dla obopólnej korzyści" - powiedział rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcin Pałys.

Współpraca ma się rozwijać

"Współpraca między różnymi jednostkami a Uniwersytetem Warszawskim już trwa. Teraz ją sformalizowaliśmy. Chodzi o to, aby do Warszawy przyjechało jak najwięcej studentów" - mówiła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Dotychczasowa współpraca - między uczelnią a miastem - jak wyjaśniała prezydent Warszawy - dotyczyła m.in. wolontariatu, prac dyplomowych, kwestii urbanistycznych, komunikacji społecznej, wspólnych seminariów, wykładów, konferencji.

W przyszłości współpraca ma odbywać się na kilku płaszczyznach. "Jedna płaszczyzna to zaangażowanie naszych naukowców - szczególnie z dziedziny nauk społecznych - do współpracy przy planach rozwoju miasta, polityk publicznych i ich ewaluacji" - powiedział rektor UW.

Jak mówił, coraz częściej rozwój miasta jest prognozowany w oparciu o wiele danych, tzw. big data, które gromadzone są przez najróżniejsze czujniki, kamery.

"To też nasz obszar zainteresowań. Chcielibyśmy umieć lepiej obrabiać te dane - tak, aby wyniki tej pracy były przydatne społecznie. Liczymy na to, że wspólne przedsięwzięcia z miastem będą miały nie tylko charakter naukowy, ale że będą od razu koncentrowały się na konkretnych problemach mieszkańców, począwszy od takich zagadnień jak smog, a skończywszy na organizacji ruchu czy rozwoju nowych ścieżek komunikacji" - mówił prof. Pałys.

W ramach programu wieloletniego rozwoju Uniwersytet będzie budował w Warszawie kilkanaście budynków.

"Chcielibyśmy, aby harmonijnie łączyły się one z architekturą miasta. Nie tylko spełniały funkcje uczelniane, ale także funkcje publiczne. To obszar najintensywniejszej współpracy" - przyznał rektor UW. Budynki te powstaną przede wszystkim na Powiślu, i na Służewcu - gdzie znajdzie się miasteczko akademickie. Z kolei na terenie Kampusu Ochota rozbudowane będzie centrum sportu studenckiego i centrum kultury studenckiej.

Nie tylko kształcenie 

Uniwersytet Warszawski kształci ponad 44 tysiące studentów, ponad 3 tys. tys. doktorantów oraz 3,4 tys. uczestników studiów podyplomowych.

Roczny budżet UW sięga 1,4 mld zł. Przychody Uniwersytetu z działalności naukowej wzrosły z niecałych 100 mln zł w 2005 roku do ponad 380 mln zł w roku 2014. Do uczelni należą 123 budynki, których łączna powierzchnia to blisko 460 tys. m.kw. W 2016 roku uczelnia obchodzi jubileusz 200-lecia działalności.

Od marca działa tam też centrum projektów i inicjatyw studenckich. Działa w podobny sposób jak inkubatory przedsiębiorczości, z tym że większy nacisk został położony na rozwój kompetencji oraz realizację projektów, w tym niekoniecznie takich, które mają prowadzić do założenia firmy lub stworzenia rynkowego produktu. Obok zalążków startupów czy spółek typu spin-off będą więc tu również tworzone podmioty NGO.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.