PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa. Ruszyła kampania "Ulice dla Kobiet"

  • PAP/KDS    7 lutego 2018 - 16:14
Warszawa. Ruszyła kampania "Ulice dla Kobiet"
Pomysłodawcy akcji przypomnieli, że patronką Warszawy jest Syrenka. (fot.shutterstock.com)

W środę (7.02) W Warszawie ruszyła kampania stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji STER "Ulice dla Kobiet". Społecznicy chcą upamiętnić  kobiety zasłużone dla odbudowy Polski i Warszawy przez nadawanie ulicom, placom i skwerom ich nazwisk. Zbierają podpisy pod petycją w tej sprawie, którą kierują do rady miasta.
Kampania ruszyła z okazji stulecia uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych oraz stulecia odzyskania niepodległości; jej celem jest upamiętnienie zasłużonych kobiet w nazwach warszawskich ulic, skwerów i placów.

Jej organizatorki podkreśliły, że na 5471 obiektów miejskich w Warszawie, tylko 170 (3 proc.) nosi nazwę na cześć kobiet. Radna Warszawy Paulina Piechna-Więckiewicz zauważył, że jest to zdecydowanie za mało.

Anna Czerwińska z fundacji STER poinformowała, że w ramach kampanii zbierane są podpisy pod petycją skierowaną do Rady m.st. Warszawy, gdzie wymienione zostały nazwiska kobiet, które najbardziej przyczyniły się do odbudowy Polski. Petycję można znaleźć na facebookowym fanpage'u "Ulice dla Kobiet". Agnieszka Grzybek ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze podkreśliła, że kampania będzie interaktywna, edukacyjna i prowadzona we współpracy z mieszkańcami.

Grzybek zaznaczyła, że zwykle miejsca poświęcone kobietom są gdzieś w bocznych zakamarkach, a pomniki w bocznych alejkach parkowych.

Czytaj więcej: Wodny Park Tychy. Pierwsi goście już w kwietniu

- Zależy nam na tym, żeby upamiętnić kobiety, które aktywnie przyczyniły się do odzyskania w Polsce niepodległości; do budowy demokratycznego państwa prawa. To pierwsze posłanki, architektki, czy nauczycielki i wiele innych kobiet, bez których Polska nie wyglądałaby tak, jak wygląda - podkreśliła Czerwińska.

Zdaniem Justyny Kościńskiej (Miasto Jest Nasze) trwająca obecnie dekomunizacja ulic, to dobra okazja ku temu, żeby więcej porozmawiać o obecności kobiet w przestrzeni miejskiej. Przypomniała też, że patronką Warszawy jest Syrenka.

Według organizatorek kampanii, nazwy ulic powinny pełnić również rolę edukacyjno-społeczną. Zapowiedziały, że powstaje interaktywna mapa Warszawy z zaznaczonymi ulicami, które są poświęcone kobietom. Jak wyjaśniła Grzybek, mapa na celu zachęcenie mieszkańców i mieszkanek do włączenia się do dyskusji oraz zgłaszania własnych propozycji miejsc, które chcieliby, żeby były poświęcone kobietom.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.