PARTNER PORTALU
  • BGK

10 gmin przyszłości

  • Patrycja Batóg    8 grudnia 2010 - 13:19
10 gmin przyszłości

10 najlepszych projektów zgłoszonych przez gminy w ogólnopolskim konkursie na "Gminę przyszłości" zostało opublikowanych w prestiżowym "Rankingu dobrych praktyk".
"Ranking Dobrych Praktyk" to publikacja przybliżająca proekologiczne i prospołeczne inicjatywy polskich gmin, które mogą stanowić przykład działań skutecznych, ale i inspirację do podejmowania analogicznych aktywności przez inne gminy. 10 najlepszych projektów zostało wytypowanych przez grono ekspertów konkursu "Gmina przyszłości" organizowanego w ramach Ogólnopolskiego Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych "Gaspol kibicuje klimatowi" pod patronatem Ministerstwa Gospodarki.

- Jeśli gmina właściwie wykorzystuje swoje atuty (geograficzne, kulturowe, środowiskowe, gospodarcze, społeczne) i wybiega w swoich planach rozwojowych w przyszłość, bez wątpienia zasługuje na miano gminy przyszłości – wyjaśnia Artur Michalski, juror konkursu.

- Przyszłość gmin zaczyna się dzisiaj, tak więc gmina przyszłości to taka, która już dziś podejmuje aktywne działania z myślą o jutrze – dodaje dr Andrzej Hałasiewicz, członek jury.

Do konkursu gminy zgłaszały projekty w jednej z dwóch kategorii – ekologia i społeczeństwo. W kategorii ekologia zwyciężyła Szczawnica (woj.małopolskie) zgłaszając projekt instalacji 2000 kolektorów słonecznych u mieszkańców indywidualnych. W tym celu gmina powołała niezależne Stowarzyszenie "EKO Szczawnica". Inicjatywa objęła dostawę i montaż kompletnych instalacji solarnych dla gospodarstw domowych oraz obiektów zbiorowego zakwaterowania. Dziś stowarzyszenie skupia przeszło 380 członków, którzy są aktywnie zaangażowani w realizację programu.

- Szczawnica wyróżnia się na tle innych zgłoszonych projektów kompleksowym podejściem oraz efektywnym wykorzystaniem dostępnych zasobów środowiskowych i finansowych. Gmina doskonale zna swoje atuty i skutecznie z nich korzysta; to doskonały przykład na to, jak szukać i wdrażać innowacyjne projekty w Polsce – komentuje Andrzej Chodacz, kierownik programu "Gaspol kibicuje klimatowi".

W kategorii społeczeństwo, zwyciężyły ex aequo Bieliny (woj.świętokrzyskie) i Reszel (woj. warmińsko-mazurskie). Bieliny nagrodzono za projekt "Centrum Tradycji i Tradycji Gór świętokrzyskich wraz z restauracją zabytków Świętego krzyża", w ramach którego rewitalizacji poddanych zostało 6 zabytkowych obiektów zlokalizowanych na terenie gminy Bieliny i Nowa Słupia. Celem projektu było zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu oraz poprawa warunków życia lokalnej społeczności m.in. poprzez zwiększenie liczby miejsc pracy w regionie.

- Projekt Bielin wyróżnia silne prospołeczne podejście. Gmina w sposób przemyślany czerpie z lokalnych zasobów, by budować innowacyjną lokalną społeczność oraz wpływać na poprawę sytuacji ekonomicznej i gospodarczej w regionie – komentuje dr Andrzej Hałasiewicz, juror konkursu.

Reszel został wyróżniony za udział w "Międzynarodowym Stowarzyszeniu Miast Cittaslow", którego celem jest promowanie i rozpowszechnianie kultury dobrego życia poprzez badania, eksperymentowanie i stosowanie rozwiązań dotyczących organizacji miasta. W ramach projektu gmina podejmuje liczne działania m.in. na rzecz ochrony środowiska, rozwoju infrastruktury miejskiej, promowania lokalnych produktów i turystyki. - To niezwykle ważne, by angażować mieszkańców do uczestniczenia w rozwoju i promocji gminy. W ten sposób zyskuje gmina, ale i jej mieszkańcy; tworzą się nowe więzi i relacje między pokoleniami, różnymi grupami społecznymi i gospodarczymi, tak kluczowe dla zrównoważonego rozwoju – uzasadnia dr Hałasiewicz.

W dziesiątce najlepszych gmin, których dobre praktyki zaprezentowano w rankingu, znalazły się ponadto: Wisznice (lubelskie), Wierzchosławice (małopolskie), Jaworzno (śląskie), Dierzgoń (pomorskie), Słupsk (pomorskie), Sanok (podkarpackie) i Racibórz (sląskie). Wszystkie projekty wyróżniało nowoczesne podejście, wymierne korzyści, jakie wynikały dla gminy i jej mieszkańców oraz umiejętne wykorzystanie dostępnych środków unijnych i krajowych na realizację projektów.

- Ranking pokazuje, że dziś nie ma już tak wielkiego znaczenia, jak wielka czy zamożna jest dana gmina. Dzięki możliwości otrzymania dotacji na zieloną energię m.in. z funduszy unijnych czy krajowych, niemal każda z nich ma szansę podejmować proekologiczne inwestycje, np. w efektywność energetyczną. Kluczowym wyznacznikiem powodzenia staje się wówczas zaangażowanie, pomysłowość i konsekwencja w dążeniu do osiągnięcia założonego celu – komentuje Sylwester Śmigiel, prezes spółki Gaspol, będącej inicjatorem publikacji.×
KOMENTARZE (1)

  • juror, 2010-12-08 14:22:00

    1o gmin w konkursowym wirze ?A która zajmie pierwsze miejsce?A z jakiej części kraju?Chcemy to widzieć.