PARTNER PORTALU
  • BGK

10 nowych gniazd bocianich w Zachodniopomorskiem

  • PAP    9 kwietnia 2012 - 15:09
10 nowych gniazd bocianich w Zachodniopomorskiem

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie kupiła w tym roku 10 gniazd bocianich. Gniazda już zostały zamontowane - poinformowała rzecznika dyrekcji Agata Suchta.
Jak wyjaśniła, gniazda wykonane przez specjalistyczna firmę zostały zamontowane m.in. na obszarach Natura 2000, w obszarze ostoi Cedyńskiej, w ostoi Doliny Dolnej Odry, na dachu kościoła w Orzechowie, na terenach ostoi Drawskiej i Ińskiej.

Według danych Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska populacja bocianów na Pomorzu Zachodnim w 80 proc. zasiedla gniazda znajdujące się na słupach energetycznych. Dlatego troszczą się o nie pracownicy działającej w regionie Grupy Energetycznej Enea.

- W porozumieniu i z pomocą pracowników zakładów energetycznych montowana lub naprawiana jest większość bocianich gniazd w naszym województwie - podkreśliła Suchta.

Jak wyjaśniła w rozmowie z rzeczniczka regionalnego oddziału Enei, Sylwia Rycak, sąsiedztwo gniazd i linii energetycznych jest przyczyną częstych awarii z udziałem bocianów. Powoduje również szkody i konieczność napraw linii przesyłowych. Gniazdujące na słupach energetycznych ptaki mogą być porażone prądem i mogą spowodować także zwarcie. Najwięcej takich zdarzeń odnotowujemy, gdy młode uczą się latać - zaznaczyła Rycak.

Aby zapobiec tym problemom energetycy montują na słupach dodatkowe platformy pod gniazdami. To ułatwia im obsługiwanie linii przesyłowych, a ptakom gwarantuje bezpieczeństwo.

- Wszystkie te prace wykonujemy w sezonie zimowym, tak by bociany, gdy przylecą do Polski, znalazły gniazda w tym samym miejscu. Jeśli nie jest to możliwe, gniazda są umieszczane w pobliżu starego miejsca - tłumaczyła Rycak.

- Nawet jeśli gniazdo jest bardzo stare i zniszczone, nasi pracownicy także je przekładają, bo bociany wolą zrekonstruować stare gniazdo niż wybudować nowe od początku - podkreśliła.

Zdaniem rzeczniczki, chociaż pracownicy firmy nie mają obowiązku dbać o bociany, robią to z prawdziwą przyjemnością. W administrowanej przez szczeciński oddział części regionu założyli już 450 platform pod bocianie gniazda.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.