PARTNER PORTALU
  • BGK

11 mln zł na instalację ekologiczną w Legnicy

  • legniczanin.pl    26 lutego 2013 - 08:54
11 mln zł na instalację ekologiczną w Legnicy

Gminna spółka – Legnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji uruchomiła nowoczesną instalację w Zakładzie Oczyszczania Ścieków przy ul. Spokojnej.
Zakład odbiera ścieki z terenu Legnicy i okolicznych gmin. Rocznie oczyszcza ich ok. 9 mln m3. Modernizacja jego części gazowo-energetycznej była głównym przedsięwzięciem realizowanym przez LPGK w ubiegłym roku. Wartość poczynionych inwestycji wynosi ponad 11 mln złotych.

Przeprowadzono między innymi modernizację instalacji biogazu oraz wprowadzono nowy proces, czyli pozyskanie energii elektrycznej i cieplnej poprzez spalanie w agregatach kogeneracyjnych biogazu, samoczynnie wytwarzającego się w procesie oczyszczania ścieków. Mamy zatem do czynienia z technologicznym sięgnięciem po odnawialne źródła energii.

Wcześniej produkowany biogaz był spalany w kotłowni, a jego nadwyżka bez żadnego pożytku płonęła w pochodni. Zarówno energia elektryczna wytwarzana przez agregaty kogeneracyjne, jak i energia cieplna odbierana w postaci gorącej wody, są wykorzystywane na potrzeby własne oczyszczalni do celów technologicznych oraz grzewczych. Zielona energia ogrzewa budynki oczyszczalni.

Bardzo istotnym elementem zrealizowanego zadania jest hermetyzacja otwartych obiektów, stanowiących źródło substancji niosących ze sobą przykre zapachy. Obecnie stosuje się dezodoryzację powietrza poprzez biofiltry przed jego odprowadzeniem do atmosfery. Dzięki temu zminimalizowane zostają ewentualne uciążliwości zapachowe w otoczeniu zakładu.

Zadanie to zostało sfinansowane z preferencyjnych pożyczek udzielonych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (ponad 8 mln zł), z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (w kwocie ok. 500 tys. zł) oraz ze środków własnych tej gminnej spółki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.