PARTNER PORTALU
  • BGK

11 środowiskowych projektów z Polski może liczyć na dofinansowanie

  • PAP    30 kwietnia 2014 - 17:24
11 środowiskowych projektów z Polski może liczyć na dofinansowanie

Komisja Europejska zatwierdziła w środę sfinansowanie 225 nowych projektów w ramach unijnego programu ochrony środowiska LIFE+, w tym 11 projektów polskich. Całkowity koszt realizacji tych przedsięwzięć to 589,3 mln euro, z czego 282,6 mln euro zapewni Unia.
Wybrane projekty dotyczą działań w dziedzinie ochrony przyrody, zmiany klimatu, polityki ochrony środowiska, a także popularyzowania zagadnień związanych ze środowiskiem.

"W istotny sposób przyczynią się one do ochrony, zachowania i poprawy kapitału naturalnego Europy, a także do osiągnięcia zrównoważonego wzrostu poprzez inwestycje w niskoemisyjną i oszczędnie traktującą zasoby gospodarkę" - oświadczył unijny komisarz ds. środowiska Janez Potocznik.

Według komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard coraz więcej projektów realizowanych w programie LIFE dotyczy ochrony klimatu. "Chcemy, by kwestii tej poświęcono jeszcze większą uwagę. W ramach nowego programu LIFE w latach 2014-2018 na działania w dziedzinie klimatu przeznaczymy ponad 850 mln euro. To kwota blisko trzykrotnie wyższa niż obecnie" - zapowiedziała Hedegaard.

O dofinansowanie z programu LIFE w 2013 r. ubiegało się 1468 projektów. Wśród wyłonionych przez Komisję Europejską 225 wniosków znalazło się 11 z Polski na łączną kwotę 28,4 mln euro.

Unijne dofinansowanie przyznano na projekt realizowany przez Instytut Badawczy Leśnictwa, polegający na opracowaniu i wdrożeniu metodyki monitorowania dużych obszarów leśnych przy użyciu innowacyjnych technologii, a także na zgłoszony przez ENERGA Innowacje Sp. z o.o. projekt, którego celem jest opracowanie rozwiązań opierających się na sieci domowej (Home Area Network, HAN) - innowacyjnym systemie oszczędnego zarządzania energią elektryczną w gospodarstwach domowych. Efektem przetestowania systemu HAN w warunkach rzeczywistych powinno być ograniczenie emisji CO2. Wartość obu tych projektów to 5,4 mln euro.

W ramach komponentu "LIFE+. Przyroda" Unia dofinansuje osiem polskich projektów o łącznej wartości 21,6 mln euro, w tym udrożnienie korytarza ekologicznego rzeki Drawy, projekt mający doprowadzić do zwiększenia populacji żubra w Polsce północno-zachodniej, poprawę ochrony ptaków wodno-błotnych na polderach jeziora Gardno w Słowińskim Parku Narodowym, utrzymanie i poprawienie stanu torfowisk zasadowych w Polsce południowej oraz ochronę obszarów torfowisk w Lasach Janowskich.

Unia wesprze też finansowo ochronę naturalnych siedlisk w regionie Ponidzia (woj. świętokrzyskie), poprawę ochrony siedlisk hydrogenicznych w basenie środkowym doliny Biebrzy, a także projekt, polegający na poprawie warunków gniazdowania i żerowania rzadkich gatunków ptaków na wybranych obszarach należących do sieci Natura 2000 na Lubelszczyźnie, w tym orlika krzykliwego, gadożera zwyczajnego oraz włochatki zwyczajnej.

W ramach programu "LIFE+. Informacja i komunikacja" wybrano jeden projekt z Polski na kwotę 1,4 mln euro. Jego celem jest złagodzenie niekorzystnego wpływu zmiany klimatu na ekosystem Warszawy, w tym opracowanie strategii przystosowania do zmiany klimatu dla miasta.

LIFE+ jest instrumentem finansowym Unii Europejskiej na rzecz ochrony środowiska i w latach 2007-2013 dysponował budżetem w wysokości 2,1 mld euro. Komisja ogłasza rocznie jeden nabór wniosków dotyczących projektów LIFE+. W latach 2014-2020 program LIFE będzie prowadzony na podstawie nowego rozporządzenia LIFE na rzecz środowiska i klimatu. Na ten okres program dysponuje całkowitym budżetem w wysokości 3,4 mld euro. Będzie obejmował podprogram na rzecz środowiska oraz podprogram działań na rzecz klimatu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.