PARTNER PORTALU
  • BGK

120 mln zł od WFOŚiGW

  • lk    26 stycznia 2011 - 12:14
120 mln zł od WFOŚiGW

Prawie 120 milionów złotych wsparcia, dzięki któremu udało się zrealizować 600 proekologicznych przedsięwzięć w Kujawsko-Pomorskiem – to bilans działalności Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu w 2010 roku.
Wsparcie w formie dotacji i atrakcyjnych pożyczek zostało przeznaczone między innymi na edukację oraz ochronę powietrza, przyrody i wód.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu (WFOŚiGW) jest finansowany za pośrednictwem samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Środki na działanie WFOŚiGW pochodzą z opłat środowiskowych, czyli podatku ekologicznego, płaconego przez firmy i instytucje z regionu. Jest on proporcjonalny do sposobu, w jaki korzystają ze środowiska – najwięcej płacą podmioty generujące najwięcej odpadów, ścieków i gazów.

Beneficjentami przyznawanego przez WFOŚiGW wsparcia są głównie samorządy lokalne, różnego rodzaju instytucje, szkoły, parki krajobrazowe, a także przedsiębiorstwa i organizacje pozarządowe. Czytaj też: Nie ma darmowej energii

W ubiegłym roku wsparcie WFOŚiGW trafiło na realizację ponad 592 różnego rodzaju proekologicznych przedsięwzięć. Najczęściej dotacje wspierały projekty związane z edukacją ekologiczną. W 2009 roku zrealizowano 288 różnego rodzaju konkursów, wydawnictw poświęconych ochronie przyrody oraz imprez, kursów i zajęć z tematyki ekologii.

Największe środki – prawie 60 milionów złotych - przeznaczono na pożyczki na przedsięwzięcia związane z ochroną wód. Dzięki temu możliwa była budowa sieci kanalizacyjnych oraz oczyszczalni ścieków na terenie kilkudziesięciu gmin i miast. Inne inwestycje realizowane dzięki dotacjom i pożyczkom z WFOŚIGW to między innymi: budowa wodociągów, termomodernizacja budynków, likwidacja składowisk niebezpiecznych odpadów oraz zakup śmieciarek i specjalistycznego sprzętu do ratownictwa chemicznego. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.