PARTNER PORTALU
  • BGK

14 firm oferuje zielone technologie

  • PAP    14 marca 2013 - 13:01
14 firm oferuje zielone technologie

14 firm oferujących polskie zielone technologie zakwalifikowało się do czwartej edycji programu GreenEvo – podał resort środowiska.
Kapituła konkursu wybrała m.in. energooszczędną technologię budownictwa czy system małych elektrowni wiatrowych.

Jak poinformowało ministerstwo na swojej stronie internetowej, łącznie do programu zgłosiło się 22 firm. Kapituła konkursu pod przewodnictwem szefa resortu środowiska Marcina Korolca wybierze laureatów GreenEvo 20 maja.

„Kolejny raz jestem pod wrażeniem innowacyjności polskich przedsiębiorców. Technologie, które wybraliśmy, zapowiadają się obiecująco. Liczę, że tak jak rozwiązania laureatów poprzednich edycji, odniosą sukces na zagranicznych rynkach" - ocenił minister.

W tym roku zakwalifikowały się technologie m.in. utylizacji odpadów komunalnych i gumowych czy toryfikacji czyli pirolizy biomasy, której produktem jest jednorodny materiał o wysokiej kaloryczności. Zwrócono także uwagę na technologię pasywnego budownictwa, opierającą się na samonośnych systemach zabudowy zrobionych ze spienionego polistyrenu.

Kapituła wyróżniła również systemy małych elektrowni wiatrowych oraz technologię pozwalającą wykorzystać gazy odpadowe z odwiertów do produkcji energii elektrycznej i cieplnej.

„Warto podkreślić, że technologie GreenEvo nie tylko z sukcesem rozwiązują problemy środowiskowe na całym świecie i są zielonymi ambasadorami Polski. Przyczyniają się także do budowy naszej krajowej, innowacyjnej gospodarki i tworzenia nowych miejsc pracy w Polsce" - dodał Korolec.

Jak zaznaczył resort, wszystkie firmy wybrane przez kapitułę, będą mogły skorzystać z bezpłatnej oferty doradczo-szkoleniowej przygotowującej przedsiębiorców do promocji swoich przyjaznych środowisku technologii na zagranicznych rynkach. Obejmują one m.in.: szkolenia w zakresie sprzedaży, ochrony własności intelektualnej oraz dostępnych ścieżek finansowania. Laureaci konkursu będą mogli wziąć udział w zagranicznych misjach handlowych wraz z przedstawicielami polskiego rządu.

Z danych ministerstwa wynika, że przychody firm, które uczestniczyły w programie, wzrosły średnio o ponad 30 proc., a z działalności eksportowej o blisko 60 proc. 18 proc. przedsiębiorstw uruchomiło nowe zakłady produkcyjne, blisko 60 proc. udoskonaliło technologię, a 50 proc. podpisało umowy dystrybucyjne z zagranicznymi partnerami. Połowa firm biorących udział w programie zwiększyła także zatrudnienie.

GreenEvo Akcelerator Zielonych Technologii jest projektem Ministerstwa Środowiska, mającym na celu transfer polskich innowacyjnych technologii środowiskowych i globalną promocję polskiej myśli technicznej. Do tej pory wyłoniono 40 firm-laureatów. Priorytetem jest dostarczanie polskich technologii na rynki zagraniczne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: