PARTNER PORTALU
  • BGK

15 chętnych do budowy zbiornika retencyjnego

  • PAP    21 maja 2012 - 18:33
15 chętnych do budowy zbiornika retencyjnego

15 firm chce wybudować zbiornik retencyjny w Koszalinie. Oferty w przetargu mieszczą się w przedziale cen od 3,6 mln zł do 7,2 mln zł - poinformował w poniedziałek Tomasz Płowens, dyrektor Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.
Przetarg ma być rozstrzygnięty do końca maja. Rozpoczęcie prac planowane jest na czerwiec. Zbiornik ma być gotowy do 30 września 2013 r.

W kosztorysie inwestorskim wartość projektu oszacowano na 6,9 mln zł. Budowa będzie współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który w kwietniu przyznał na ten cel 4,1 mln zł dotacji Zachodniopomorskiemu Zarządowi Melioracji i Urządzeń Wodnych (ZZMiUW).

Zbiornik retencyjny ma mieć powierzchnię od 6,05 hektara przy normalnym napełnieniu wodą, do 7,08 hektara przy maksymalnym napełnieniu. Projektowana głębokość zbiornika wynosi 2 - 2,5 m. Będzie on mógł przyjąć od 118 tys. do 152 tys. m sześć. wody, co ma zapobiegać zalewaniu terenów zamieszkiwanych przez blisko 3 tys. osób.

Inwestycja będzie realizowana w południowo-wschodniej części Koszalina, w okolicy ul. Sybiraków, między terenem zajmowanym przez Centrum Szkolenia Sił Powietrznych i dużym centrum handlowym.

Na terenie tym przed II wojną światową istniał podobny zbiornik wodny, w latach 60. XX wieku w miejscu tym funkcjonował zespół odkrytych basenów kąpielowych.

Nowy zbiornik ma również pełnić funkcję rekreacyjną. Planowane jest utworzenie na nim kąpieliska z plażą z nadmorskim piaskiem oraz toru kajakowego.

Budowa zbiornika jest jednym z pięciu elementów programu ZZMiUW o nazwie "Zabezpieczenie zlewni jeziora Jamno wraz z rewitalizacją rzeki Dzierżęcinki - zabezpieczenie terenów zabudowanych miasta Koszalina". Projekt przewiduje odbudowę brzegu morskiego na mierzei jeziora Jamno, budowę wałów przeciwsztormowych, wrót sztormowych na kanale łączącym to jezioro z Morzem Bałtyckim oraz przebudowę samego kanału, budowę stopnia wodnego na wypływie z położonego w głębi lądu jeziora Lubiatowo oraz remont 8,5 km rzeki Dzierżęcinki.

Wartość wszystkich zaplanowanych w ramach projektu inwestycji - razem z budową zbiornika retencyjnego - oszacowano na 58,3 mln zł. Całość prac ZZMiUW chce zrealizować do końca 2013 r. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.