PARTNER PORTALU
  • BGK

15 mln zł na leśną szkółkę kontenerową

  • PAP    16 maja 2013 - 09:30
15 mln zł na leśną szkółkę kontenerową

5 mln sadzonek świerków, olch i dębów rocznie będzie produkowanych w szkółce kontenerowej, która powstaje w Nadleśnictwie Suwałki. Obiekt będzie kosztował ok. 15 mln zł.
Jak poinformował nadleśniczy Nadleśnictwa Suwałki Wojciech Rodak, szkółka jest już niemal gotowa i będzie to największy taki obiekt w północno-wschodniej Polsce. Pierwsze sadzonki zostaną wyprodukowane jeszcze w tym roku.

Szkółka kontenerowa zlokalizowana jest na obrzeżach Suwałk na obszarze 2,5 ha. Oprócz budynku biurowego znajduje się tam 6 specjalnych namiotów i tunele foliowe oraz chłodnie i hala produkcyjna wyposażona w automatyczną linię siewną. W budynku biurowym znajduje się sala szkoleniowa dla pracowników nadleśnictwa oraz laboratorium.

Produkcja sadzonek zaczyna się w hali produkcyjnej. Doniczki napełniane są substratem, a specjalny siewnik wkłada tam nasionka drzewa. Potem donice trafiają do tunelów foliowych, gdzie kiełkują. Po sześciu tygodniach sadzonki przenoszone są na otwartą przestrzeń. W szkółce w Suwałkach będą zainstalowane zraszacze, które mają regulować zapas wody potrzebny młodym drzewom.

Jak poinformował naczelnik wydziału gospodarowania w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Stanisław Kułak, sadzonki będą wykorzystywane głównie w północnej części województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Mają trafiać przede wszystkim do Puszczy Augustowskiej, Boreckiej i Rominckiej.

Technologia produkcji sadzonek metodą kontenerową trafiła do Polski ze Szwecji 20 lat temu. Nazwa metody odnosi się do specjalnego pojemnika, w którym hodowane są sadzonki. Taki kontener tworzą zblokowane doniczki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.