PARTNER PORTALU
  • BGK

16 mln zł na kanalizację w gminie Nowinka

  • PAP    11 października 2010 - 13:49

16 mln zł kosztowała budowa sieci wodno-kanalizacyjnej w gminie Nowinka (Podlaskie), która powstaje w ramach specjalnego programu ochrony doliny rzeki Rospudy.
Jak poinformował prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Białymstoku Adam Sieńko, samorząd Nowinki - jako pierwszy w programie - złożył właśnie wniosek o płatność.

To pierwszy taki kompleksowy program ochrony zlewni rzeki w Polsce. Pięć podlaskich gmin: Augustów, Bakałarzewo, Filipów, Nowinka i Raczki otrzyma łącznie z NFOŚ 100 mln zł na uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w formie dotacji i 20 mln zł z funduszu wojewódzkiego w formie pożyczek.

Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę wodociągów i kanalizacji, budowę blisko tysiąca przydomowych oczyszczalni ścieków i modernizację dwóch oczyszczalni ścieków. W gminach powstanie łącznie ok. 200 km sieci kanalizacji sanitarnej oraz kilkadziesiąt kilometrów sieci wodociągowej.

Jak poinformował sekretarz gminy Nowinka Zbigniew Szymański, gmina do końca listopada zakończy pierwszą inwestycję w ramach programu dla Doliny Rospudy. Gmina wyda 16 mln zł na sieć wodociągową i kanalizacyjną; zmodernizuje także oczyszczalnię ścieków w Bryzglu. "Mamy do wykorzystania największą sumę spośród wszystkich gmin. 42 mln zł to bardzo duże pieniądze dla naszego samorządu" - dodał.

Gmina Nowinka kończy budowę, a trzy z pięciu gmin mają już przetargi na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Taki przetarg jest już ogłoszony w gminie Raczki, a gminy Augustów i Bakałarzewo są w trakcie przygotowywania dokumentacji przetargowej.
- Szykują dokumenty i zdobywają pozwolenia na budowę kolejnych zadań ujętych w tym programie - powiedział prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Adam Sieńko.

Wkrótce zostanie rozstrzygnięty przetarg na budowę 95 przydomowych oczyszczalni w gminach nad rzeką Rospudą. Gmina Raczki dostanie na inwestycje w ramach programu dla Doliny Rospudy 10 mln zł. M.in. zmodernizuje oczyszczalnię ścieków we wsi Dowspuda oraz wybuduje kanalizację.

Wójt gminy Raczki Roman Fiedorowicz chwali projekt budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. "To lepsze rozwiązanie na wsi niż budowa sieci kanalizacyjnej, która jest droga dla gminy i dla mieszkańców. Zobaczymy, jak to będzie wyglądało w praktyce" - powiedział.

Dolina Rospudy jest jednym z najpiękniejszych miejsc północnej Suwalszczyzny. 70-kilometrowa rzeka Rospuda przepływa przez dziewięć jezior. W dolinie występują gatunki ptaków i roślin, którym grozi wyginięcie.

O dolinie stało się głośną za sprawą sporu o przebieg obwodnicy Augustowa. Droga miała przecinać dolinę w jednym z najpiękniejszych odcinków, po protestach ekologów trasa została zmieniona i pobiegnie przez Raczki. W 2009 roku po zmianie trasy obwodnicy Augustowa, rząd zadeklarował, że w ramach rekompensaty za opóźnienie w budowie m.in. da pieniądze na ochronę Rospudy.

Dolina Rospudy leży w obszarze Natura 2000. Inwestycje na terenach objętych ochroną w ramach tej sieci są dozwolone, ale podlegają rygorystycznym przepisom unijnym. Było to powodem konfliktu dotyczącego budowy tamtędy obwodnicy Augustowa. Inwestycja w nowym wariancie ma także przebiegać przez dolinę, ale nie wkroczy w obszar Natura 2000. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • obserwator, 2010-11-28 16:49:12

    nasz wójt jaśnie oświecony Motybel sam załatwił te wszystkie miliony czym chwali się w swojej ulotce, sam wie,że nalepiej opłaca się mieć kanalizę, ale chyba tylko dla gminy, bo każdy musiał zapłacić po 3 tyś.chociaż w innych gminach te opłaty są dużo mniejsze ale jest z czego kampanijne zasiłki roz...dawać.Ludzie obudżcie się!obserwator  rozwiń