PARTNER PORTALU
  • BGK

170 mln zł na walkę z niską emisją w Sosnowcu

  • aw/PAP    2 grudnia 2015 - 14:20
170 mln zł na walkę z niską emisją w Sosnowcu

fot.fotolia

Sosnowiec zamierza wydać w najbliższych latach ponad 170 mln zł na walkę z niską emisją. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na docieplenie budynków, modernizację oświetlenia ulicznego, zakup elektrycznych i hybrydowych autobusów.
Jednym z najważniejszych zadań w Sosnowcu będzie modernizacja systemu ogrzewania poprzez przyłączenie kamienic m.in. w centrum miasta do sieci ciepłowniczej. W tym celu zostanie również przeprowadzona ankieta wśród mieszkańców.

"Planujemy remont ulic w ścisłym centrum, chodzi o Warszawską, Targową, Dekerta, Szklarnianą i Modrzejowską. Przy tej okazji wspólnie z Tauronem Ciepło chcielibyśmy podłączyć kamienice do sieci ciepłowniczej. W tej chwili każde z mieszkań ma swój system ogrzewania, często są to stare piece, które emitują mnóstwo pyłów. Przy centralnym ogrzewaniu nie ma takich problemów. To dałoby ogromny efekt ekologiczny" - poinformował prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Pieniądze na instytucje publiczne i dotacje dla domów prywatnych

Rzecznik Urzędu Miejskiego Rafał Łysy dodał, że na wsparcie samorządu mogą również liczyć właściciele domów jednorodzinnych, gdyż zapadła decyzja o zwiększeniu progu dofinansowania na modernizację ogrzewania, wymianę starych pieców oraz na instalację odnawialnych źródeł energii.

"Jeśli właściciel posesji zdecyduje się na modernizację ogrzewania z pieca węglowego na ogrzewanie gazowe, elektryczne lub olejowe może ubiegać się o zwrot kosztów do 3 tys. zł - wcześniej mógł liczyć na 2 tys. zł" - poinformował wydział ochrony środowiska Urzędu Miejskiego.

Sosnowiecki samorząd planuje również docieplić ponad 11 szkół i przedszkoli. "Koszt tego przedsięwzięcia to ok. 28 mln zł" - poinformował rzecznik. Szacuje się, że "po zakończeniu inwestycji zużycie energii cieplnej spadnie o 60 proc." w tych budynkach.

Termomodernizacja obejmie również obiekty kulturalne, sportowe, ośrodki zdrowia i pomocy społecznej. Środki na inwestycje będą pochodziły z budżetu miasta oraz Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej z Sosnowca, czyli spółka, w której największym udziałowcem jest Sosnowiec kupi ponad 80 nowych autobusów, w tym 35 hybrydowych, 3 elektryczne oraz 43 z silnikiem diesla spełniającym normy Euro 6. Koszt tego zakupu to ok. 105 mln zł.

W planach znalazła się też wymiana prawie 20 tys. sztuk opraw oświetlenia ulicznego (koszt ok. 20 mln zł).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.