PARTNER PORTALU
  • BGK

20 mln na dalszą rozbudowę oczyszczalni "Warta"

  • AW    28 maja 2013 - 20:05
20 mln na dalszą rozbudowę oczyszczalni "Warta"

Oczyszczalnię ścieków "Warta" w Częstochowie otrzymała potwierdzenia dofinansowania pozwalającego na dalszą modernizację zakładu. Chodzi o 20 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Jak podaje katoicki WFOŚiGW, pieniądze te zostaną przeznaczone na drugi etap rozbudowy oczyszczalni, który będzie kosztował 61 mln zł. W ramach inwestycji m.in. zostanie kompleksowo zmodernizowana Centralna Oczyszczalnia Ścieków oraz Centralna Przepompownia Ścieków.

Celem projektu jest m.in. poprawa stanu środowiska naturalnego, w szczególności wód Warty w rejonie Częstochowy.

Przeprowadzona w latach 2004-2008 modernizacja częstochowskiej oczyszczalni sprawiła, że jest ona jedną z najnowocześniejszych w kraju. Spełnia bardzo wysokie wymagania w zakresie usuwania związków biogennych tj. azotu i fosforu, a także dzięki przetwarzaniu osadów ściekowych i ich przemysłowemu zagospodarowaniu. Łączny koszt tej modernizacji wyniósł ponad 63 mln zł, z czego 32 mln zł pochodziły z Funduszu Spójności, a kwotę 18,6 mln zł stanowiły pożyczki z Narodowego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Oczyszczalnia Ścieków "Warta" obsługuje ponad 250 tys. mieszkańców miasta trzech gmin - Konopiska, Rędziny i Mykanów - oraz kilkaset zakładów przemysłowych. Łącznie przyjmowane i oczyszczane jest w ciągu roku ok. 17 mln m3 ścieków komunalnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.