PARTNER PORTALU
  • BGK

20 mln na dalszą rozbudowę oczyszczalni "Warta"

  • AW    17 lipca 2013 - 12:12
20 mln na dalszą rozbudowę oczyszczalni "Warta"

Ponad 20 mln zł europejskich dotacji w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko otrzymała Oczyszczalnia Ścieków "Warta" w Częstochowie na realizację rozbudowę i dalszą modernizację.
Celem projektu jest poprawa stanu środowiska naturalnego, w szczególności wód Warty w rejonie Częstochowy poprzez zapewnienie właściwego oczyszczania ścieków komunalnych oraz wyeliminowanie ryzyka niekontrolowanego zrzutu ścieków nieoczyszczonych.

Jak informuje WFOŚiGW w Katowicach, Europejskie pieniądze zostaną przeznaczone na drugi etap rozbudowy oczyszczalni, który będzie kosztował w sumie 61 mln zł. W ramach inwestycji m.in. zostanie kompleksowo zmodernizowana Centralna Oczyszczalnia Ścieków oraz Centralna Przepompownia Ścieków.

Oczyszczalnia Ścieków "Warta" obsługuje ponad 250 tys. mieszkańców miasta i trzy gminy - Konopiska, Rędziny i Mykanów - oraz kilkaset zakładów przemysłowych. Łącznie przyjmowane i oczyszczane jest w ciągu roku ok. 17 mln m3 ścieków komunalnych.

Jest to siedemnasta zawarta umowa, która w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wdraża WFOŚiGW w Katowicach. 13 umów to projekty wodno-kanalizacyjne, 3 dofinansowane zadania są z zakresu gospodarki odpadami a jedno dotyczy przywracania terenom zdegradowanym wartości przyrodniczych. Najwięcej przedsięwzięć ma zostać zrealizowanych do 2014 r., ostatnie z nich w 2015. Ich wartość przekracza 800 mln zł, a dofinansowanie ze środków unijnych wyniesie ponad 450 mln zł.

Za te pieniądze zbudowanych zostanie w regionie 300 km kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz 13 km sieci wodociągowej. Powstanie 56 przepompowni, 2 nowoczesne oczyszczalnie.

Z dokonanego przez Ministerstwo Środowiska podsumowania pierwszego półrocza 2013 roku wdrażania POIiŚ wynika, że w całym kraju w tym czasie podpisano 55 umów na kwotę 2,2 mld zł, w tym 822 mln zł dofinansowania unijnego.

Od początku uruchomienia programu 702 beneficjentów podpisało umowy o dofinansowanie z funduszy unijnych na łączną kwotę 18,6 mld zł. Największe dofinansowanie przeznaczono do tej pory na inicjatywy z zakresu gospodarki wodno-ściekowej - prawie 11 mld zł. Zawierane umowy zakładają wybudowanie łącznie we wszystkich regionach Polski ponad 12 tys. km kanalizacji sanitarnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.