PARTNER PORTALU
  • BGK

20 mln na dalszą rozbudowę oczyszczalni "Warta"

  • AW    17 lipca 2013 - 12:12
20 mln na dalszą rozbudowę oczyszczalni "Warta"

Ponad 20 mln zł europejskich dotacji w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko otrzymała Oczyszczalnia Ścieków "Warta" w Częstochowie na realizację rozbudowę i dalszą modernizację.
Celem projektu jest poprawa stanu środowiska naturalnego, w szczególności wód Warty w rejonie Częstochowy poprzez zapewnienie właściwego oczyszczania ścieków komunalnych oraz wyeliminowanie ryzyka niekontrolowanego zrzutu ścieków nieoczyszczonych.

Jak informuje WFOŚiGW w Katowicach, Europejskie pieniądze zostaną przeznaczone na drugi etap rozbudowy oczyszczalni, który będzie kosztował w sumie 61 mln zł. W ramach inwestycji m.in. zostanie kompleksowo zmodernizowana Centralna Oczyszczalnia Ścieków oraz Centralna Przepompownia Ścieków.

Oczyszczalnia Ścieków "Warta" obsługuje ponad 250 tys. mieszkańców miasta i trzy gminy - Konopiska, Rędziny i Mykanów - oraz kilkaset zakładów przemysłowych. Łącznie przyjmowane i oczyszczane jest w ciągu roku ok. 17 mln m3 ścieków komunalnych.

Jest to siedemnasta zawarta umowa, która w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wdraża WFOŚiGW w Katowicach. 13 umów to projekty wodno-kanalizacyjne, 3 dofinansowane zadania są z zakresu gospodarki odpadami a jedno dotyczy przywracania terenom zdegradowanym wartości przyrodniczych. Najwięcej przedsięwzięć ma zostać zrealizowanych do 2014 r., ostatnie z nich w 2015. Ich wartość przekracza 800 mln zł, a dofinansowanie ze środków unijnych wyniesie ponad 450 mln zł.

Za te pieniądze zbudowanych zostanie w regionie 300 km kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz 13 km sieci wodociągowej. Powstanie 56 przepompowni, 2 nowoczesne oczyszczalnie.

Z dokonanego przez Ministerstwo Środowiska podsumowania pierwszego półrocza 2013 roku wdrażania POIiŚ wynika, że w całym kraju w tym czasie podpisano 55 umów na kwotę 2,2 mld zł, w tym 822 mln zł dofinansowania unijnego.

Od początku uruchomienia programu 702 beneficjentów podpisało umowy o dofinansowanie z funduszy unijnych na łączną kwotę 18,6 mld zł. Największe dofinansowanie przeznaczono do tej pory na inicjatywy z zakresu gospodarki wodno-ściekowej - prawie 11 mld zł. Zawierane umowy zakładają wybudowanie łącznie we wszystkich regionach Polski ponad 12 tys. km kanalizacji sanitarnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.