PARTNER PORTALU
  • BGK

23 mln sadzonek ze szkółek hodowlanych trafi do podkarpackich lasów

  • PAP    10 marca 2015 - 08:13
23 mln sadzonek ze szkółek hodowlanych trafi do podkarpackich lasów
Plan odnowień i zalesień w lasach Podkarpacia na 2015 r. zakłada obsadzenie nowego lasu na powierzchni ponad 1,88 tys. ha (Szkółka leśna, fot.wikipedia.org/Beentree)

Ponad 23 mln sadzonek trafi w tym roku do lasów Podkarpacia ze szkółek hodowlanych Lasów Państwowych - poinformował rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.
"Tegoroczne warunki pogodowe sprawiły, że prace zalesieniowe i odnowieniowe w nadleśnictwach nizinnych Podkarpacia są na ukończeniu. Rozpoczynają się prace również w nadleśnictwach górskich, gdzie śnieg dopiero ustępuje" - powiedział Marszałek.

Jak zauważył, "większość sadzonek trafia do lasów państwowych, ale spora ich część zostanie posadzona na prywatnych gruntach, przeznaczonych do zalesień w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich".

Plan odnowień i zalesień w lasach Podkarpacia na 2015 r. zakłada obsadzenie nowego lasu na powierzchni ponad 1,88 tys. ha.

Na 114 ha szkółek leśnych prowadzonych przez krośnieńską Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych rośnie 52,3 mln sadzonek. "Wśród nich 17,4 mln to sadzonki jodły, 12,7 - buka, 8,8 - dębu i 7 mln - sosny. Pierwsze dwa gatunki dominują w górskiej części regionu, natomiast dąb i sosnę najczęściej można spotkać na terenach nizinnych Podkarpacia" - dodał Marszałek.

Leśnicy podkarpaccy preferują naturalne odnawianie się lasu, dokonując cięć prześwietlających i odsłaniających młode pokolenie drzew. W ten sposób odnawia się przede wszystkim lasy jodłowe i bukowe, zwłaszcza na pogórzach. W tym roku przewiduje się też uznanie 500 hektarów odnowień naturalnych, jako przyszłościowe.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie nadzoruje 26 nadleśnictw gospodarujących na powierzchni 418 tys. ha.

Lesistość tego obszaru wynosi 37 proc. Od drugiej wojny światowej wzrosła ona o ponad 50 proc., co sprawia, że region jest na drugim miejscu pod tym względem w kraju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.