PARTNER PORTALU
  • BGK

25,3 mln euro na projekty ekologiczne

  • PAP    23 lipca 2010 - 18:10
25,3 mln euro na projekty ekologiczne

Polska uzyskała 25,3 mln euro dofinansowania dla 10 projektów w ramach unijnego programu Life+ - podała w piątek Komisja Europejska.
W całej Unii, pieniądze dostało 210 projektów z 26 krajów (oprócz Malty) na łączną kwotę 249,8 mln euro.
 
Najwięcej projektów dofinansowanych z Life+ mają Włochy - 56, Hiszpania - 36. Przed Polską jest też Francja z 12 projektami.
 
Środki z Life+ rozdysponowano w trzech kategoriach: przyroda i różnorodność biologiczna, polityka i zarządzanie ochroną środowiska oraz informacja i komunikacja o środowisku.
 
Na działania chroniące przyrodę trafi połowa - 124 mln euro unijnej dotacji. Z tej puli dofinansowanie dostało 8 polskich projektów.
 
Warszawski urząd miasta dostał środki na projekt odbudowy kolonii lęgowych ptaków brodzących, mew i rybitw w granicach Warszawy; Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie na ochronę bociana białego, a gmina Klucze na przywrócenie Pustyni Błędowskiej do stanu sprzed pół wieku.
 
Towarzystwo Ochrony Przyrody Ptaki Polskie uzyskało dotację na projekt "Bagna są dobre!" - odbudowę siedlisk ptaków w Parku Narodowym "Ujście Warty". Sam park dostał też środki na utrzymanie siedlisk derkacza, mewy, rybitwy, siewki i kaczek - przez usuniecie zadrzewień na łąkach i intensywny wypas zwierząt. Inny park narodowy - biebrzański - otrzymał środki na przywrócenie do stanu pierwotnego ok. 9 tys. ha terenu.
 
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) za pieniądze z Life+ będzie mogło przeprowadzić projekt powiązania produkcji biomasy na dużą skalę z ochroną wodniczki. OTOP chce dowieść, że ochrona może być gospodarczo opłacalna.
 
Zakład Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk z udziałem dotacji Life+ chce doprowadzić do ochrony ptaków bagiennych występujących w polskich parkach narodowych i zmniejszyć wpływ obcych w Polsce gatunków drapieżnych - norki amerykańskiej i szopa pracza.
 
Projekty informujące o środowisku dostały dofinansowanie w wysokości 6,3 mln euro. Jest ich w skali całej Unii 10, a łączna wartość to 12,9 mln euro. Polska dostała pieniądze na dwa projekty za w sumie 3,3 mln euro.
 
Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych dostanie środki na akcję informacyjną, której celem ma być zmniejszenie zagrożenia pożarami lasów spowodowanymi przez ludzi, a Instytut na rzecz Ekorozwoju na działania informacyjne o zmianach klimatu skierowane do gminnych urzędników i wsparcie lokalnych działań sprzyjających ochronie klimatu.
 
Polska nie uzyskała dofinansowania na żaden z projektów dotyczących polityki i zarządzania. W skali Unii pieniądze z Life+ dostało 116 projektów wartych 278 mln euro. Dofinansowanie wyniesie 120 mln. Euro.
 
Life+ ma budżet 2 mld 143 mln euro na lata 2007-13. Środki rozdzielane są jeden raz w roku. Na rozstrzygniętą obecnie turę wnioski przyjmowano do listopada 2009 r. Komisja otrzymała ich ponad 600.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.