PARTNER PORTALU
  • BGK

3,6 mln na zbiornik retencyjny

  • PAP    4 czerwca 2012 - 10:48
3,6 mln na zbiornik retencyjny

3,6 mln zł ma kosztować budowa zbiornika retencyjnego na rzece Dzierżęcince w Koszalinie - podał w poniedziałek Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie.
Wykonawcą inwestycji będzie koszalińska firma Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Budowlanych Infrabud.

W przetargu o zlecenie prac - jak napisano w informacji o wyborze najkorzystniejszej oferty - ubiegało się 17 firm. Jedną z ofert odrzucono z powodu niepodania wartości robót poszczególnych etapów inwestycji oraz określenia innego niż wskazywany przez zamawiającego terminu zakończenia prac.

Proponowane ceny, jak informował w maju dyrektor ZZMiUW Tomasz Płowens, wahały się w przedziale od 3,6 mln zł do 7,2 mln zł.

Zbiornik ma być gotowy do 30 września 2013 r. Rozpoczęcie prac planowane jest na czerwiec br. W kosztorysie inwestorskim wartość projektu oszacowano na 6,9 mln zł. Budowa będzie współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przyznał na ten cel ZZMiUW 4,1 mln zł.

Zbiornik retencyjny ma mieć powierzchnię od 6,05 hektara - przy normalnym napełnieniu wodą, do 7,08 hektara przy maksymalnym napełnieniu wodą. Projektowana głębokość zbiornika wynosi 2 - 2,5 m. Będzie on mógł przyjąć od 118 do 152 tys. m sześć. wody, co ma zapobiegać zalewaniu terenów zamieszkiwanych przez blisko 3 tys. osób.

Inwestycja będzie realizowana w południowo-wschodniej części Koszalina, w okolicy ul. Sybiraków, między terenem zajmowanym przez Centrum Szkolenia Sił Powietrznych i dużym centrum handlowym.

Na terenie tym przed II wojną światową istniał podobny zbiornik wodny, w latach 60. XX wieku w miejscu tym funkcjonował zespół odkrytych basenów kąpielowych.

Zbiornik, oprócz zapobiegania powodziom, ma również pełnić funkcję rekreacyjną. Planowane jest utworzenie na nim kąpieliska z plażą z nadmorskim piaskiem i toru kajakowego.

Budowa zbiornika retencyjnego jest jednym z pięciu elementów dużego programu ZZMiUW o nazwie "Zabezpieczenie zlewni jeziora Jamno wraz z rewitalizacją rzeki Dzierżęcinki - zabezpieczenie terenów zabudowanych miasta Koszalina".

Projekt przewiduje odbudowę brzegu morskiego na mierzei jeziora Jamno, budowę wałów przeciwsztormowych, wrót sztormowych na kanale łączącym to jezioro z Morzem Bałtyckim oraz przebudowę samego kanału, budowę stopnia wodnego na wypływie z położonego w głębi lądu jeziora Lubiatowo oraz remont 8,5 km rzeki Dzierżęcinki.

Wartość wszystkich zaplanowanych w ramach projektu inwestycji - razem z budową zbiornika retencyjnego - oszacowano na 58,3 mln zł. Całość prac ZZMiUW chce zrealizować do końca 2013 r.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.