PARTNER PORTALU
  • BGK

300 mln zł na niskoemisyjne autobusy i trolejbusy

  • bad    9 września 2015 - 15:21
300 mln zł na niskoemisyjne autobusy i trolejbusy

Ekologiczny autobus za prawie milion złotych w Legnicy. Fot. mat. prasowe

Miasta, które planują odnowić tabor transportu miejskiego mogą skorzystać z programu Niskoemisyjny Transport Miejski. Do wydania jest 300 mln zł.
Program przygotowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) będzie realizowany w latach 2016-2023. Zobowiązania (rozumiane jako podpisywanie umów) podejmowane będą do 2020 r., środki wydatkowane będą do 2023 r. Jego realizacja powinna przynieść redukcję emisji dwutlenku węgla o co najmniej 3,5 tys. ton rocznie.

Nowoczesne autobusy i trolejbusy

Fundusz dofinansuje przedsięwzięcia, które przyczynią się do obniżenia zużycia energii i paliw w komunikacji miejskiej i tym samym przyczynią się do obniżenia szkodliwych emisji oraz poprawy jakości powietrza w miastach. Miasta będą mogły otrzymać preferencyjne finansowanie, pokrywające do 90% inwestycji w nowoczesne, niskoemisyjne autobusy i trolejbusy.

- Program obejmuje zakup nowych trolejbusów lub autobusów o napędzie hybrydowym, elektrycznym lub gazowym. Dofinansowane obejmie też modernizację i budowę odpowiedniej infrastruktury obsługującej nowe pojazdy – stacje tankowania lub ładowania, aby dostosować je nowo zakupionego taboru – podaje NFOŚiGW.

Beneficjentami programu mogą być: gminy miejskie, spółki komunalne, które działają w celu wykonania zadań gmin miejskich związanych z lokalnym transportem zbiorowym, a także inne podmioty świadczące usługi w zakresie lokalnego transportu miejskiego na podstawie umowy zawartej z gminą miejską.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.