PARTNER PORTALU
  • BGK

34 mln zł na modernizację oczyszczalni

  • PAP    22 stycznia 2013 - 06:51
34 mln zł na modernizację oczyszczalni

Oczyszczalnia ścieków w Bydgoszczy zostanie do końca 2014 r. gruntownie zmodernizowana, aby sprostać wymaganiom w zakresie ochrony środowiska.
Inwestycja będzie kosztować 34 mln zł, z czego 13,6 mln zł stanowić będą środki unijne. Umowę w sprawie dofinansowania inwestycji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w poniedziałek podpisali przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Spółki Wodnej Kapuściska, do której należy oczyszczalnia.

Głównym celem przedsięwzięcia jest uzyskanie do końca 2015 r. parametrów ścieków po oczyszczeniu, zgodnie z wymaganiami dyrektywy unijnej dotyczącej ścieków komunalnych. Obecnie w zakładzie niemożliwa jest redukcja ze ścieków niektórych związków chemicznych.

W ramach inwestycji konieczne są m.in.: budowa nowego rurociągu doprowadzającego ścieki przemysłowe, zwiększenie recyrkulacji osadów w bioreaktorach komunalnych, modernizacja komór napowietrzania.

Głównymi udziałowcami Spółki Wodnej Kapuściska są miasto Bydgoszcz - 50 proc. i Zakłady Chemiczne Zachem - 45,4 proc. Prezydent Bydgoszczy poinformował w poniedziałek, że trwają rozmowy z Zachemem w sprawie ich udziałów w spółce.

Zachem pod koniec roku ogłosił, że likwiduje wytwarzanie swojego podstawowego wyrobu TDI (toluilenodwuizocyjanian) do produkcji pianek poliuretanowych i zwolnił ponad 500 pracowników z 700-osobowej załogi. Znaczna część ścieków odprowadzanych do oczyszczalni pochodziła z tej fabryki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.