PARTNER PORTALU
  • BGK

37 mln zł z UE na gospodarkę wodno-ściekową w Helu

  • BEZ    11 grudnia 2009 - 16:35

Umowę o dofinansowaniu ze środków unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, projektu "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie miasta Helu" podpiszą w poniedziałek.
Umowę podpisze wicemarszałek pomorski Mieczysław Struk z władzami Helu oraz Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Projekt zakłada budowę ok. 2,4 km i przebudowę ok. 12,3 km sieci kanalizacji sanitarnej, przebudowę ok. 8,8 km sieci wodociągowej oraz budowę 6,8 km kanalizacji deszczowej. Inwestycja umożliwi korzystanie z sieci kanalizacji sanitarnej tym mieszkańcom Helu, którzy nie mają obecnie takiej możliwości.

Ponadto do kanalizacji zostaną podłączone również obiekty wypoczynkowe. Ze zmodernizowanej sieci wodociągowej skorzystają wszyscy mieszkańcy Helu (ok. 3,9 tys. osób) oraz turyści odwiedzający Hel, których liczbę szacuje się na ok. 400 tys. osób rocznie.

Półwysep Helski oraz przyległa od zachodu Zatoka Pucka są obszarem o szczególnych walorach przyrodniczych, kulturowych i krajobrazowych. Ponadto teren ten wchodzi w skład Nadmorskiego Parku Krajobrazowego i został włączony do sieci Obszarów Natura 2000.

Realizacja ww. projektu pozwoli zatem na zmniejszenie wpływu wynikającego z efektów cywilizacyjnych na obszary wyjątkowo cenne i objęte ochroną. Całkowity koszt projektu wynosi 58,7 mln zł, z czego prawie 37 mln zł pochodzić będzie z unijnej dotacji. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2012 roku.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.