PARTNER PORTALU
  • BGK

4 tys. ton niebezpiecznej substancji zagraża Poznaniowi

  • PAP/JL    2 września 2015 - 07:47
4 tys. ton niebezpiecznej substancji zagraża Poznaniowi

Fot. Mat. prasowe

4 tys. ton nieznanej substancji zalega w magazynie w Poznaniu. Według urzędu miasta firma, które je pozostawiła, nie miała zgody na ich gromadzenie.
Miasto nie wie, jakie substancje zalegają w pojemnikach, gdyż są one nieoznakowane. Z informacji przekazanych urzędowi przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) wynika, że są to m.in. odpady zakwalifikowane jako niebezpieczne i inne niż niebezpieczne.

Zajmujący się sprawą magazynu dyrektor WOŚ Leszek Kurek przyznał, że w „pojemnikach może być wszystko”. Stoją one na ponad tysiącu mkw., na 2-5 poziomach. Koszt ich utylizacji wyniesie 4-5 mln zł.

Urząd Miasta Poznania alarmuje, że Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadził kontrolę magazynu już jesienią 2014 r. i stwierdził, że została złamana większość obowiązujących w Polsce przepisów o magazynowaniu odpadów.

Miejski Wydział Ochrony Środowiska (WOŚ) po otrzymaniu tej informacji i wyjaśnieniach wydał decyzję o usunięciu z magazynu wszystkich odpadów do końca sierpnia tego roku, bo firma, która wynajęła budynek, nie miała zgody na magazynowanie tam odpadów.

Grażyna Ratajska z WOŚ zapowiedziała, że wszczęte zostanie postępowanie egzekucyjne. – Zostanie wybrany wykonawca do usunięcia odpadów. Niestety ta procedura jest długotrwała, bo musimy spełnić wymogi prawa – mówi Ratajska. Dodaje, że pieniądze na usunięcie odpadów będą pochodziły ze środków publicznych.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.