PARTNER PORTALU
  • BGK

42 mln na lodołamacze w Zachodniopomorskim

  • PAP    26 listopada 2011 - 18:39
42 mln na lodołamacze w Zachodniopomorskim

42 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska zostanie przeznaczonych na budowę dwóch lodołamaczy, które będą kruszyć lód na Odrze. Jednostki mają trafić do eksploatacji do 2013 r.
W Szczecinie przedstawiciele Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska podpisali umowę w tej sprawie. Zgodnie z nią zostaną wybudowane dwa prototypy lodołamaczy - czołowy i liniowy.

- Statki będą kruszyć lód na całej długości Odry - powiedział wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski. - Korzyści wynikające z podpisania dzisiejszej umowy widoczne będą nie tylko w Zachodniopomorskiem. Lodołamacze pracować będą również w województwach lubuskim oraz dolnośląskim - zaznaczył.

Dwa nowoczesne statki wyposażone m.in. w radary i echosondy, to pierwszy etap budowy flotylli lodołamaczy, która docelowo będzie w całej Polsce liczyć 24 jednostki.

- Nie zbudujemy całej flotylli w dwa lata - powiedział dyrektor RZGW w Szczecinie Andrzej Kreft. Kolejne statki będą budowane i włączane do zespołu lodołamaczy stopniowo - dodał.

Najstarszy statek, którym dysponuje obecnie RZGW w Szczecinie ma 44 lata, najmłodszy 28.

Akcje kruszenia lodu na Odrze prowadzą polska i niemiecka administracja granicznego odcinka rzeki. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie sprawuje kierownictwo techniczne wspólnej akcji.

Lodołamacze, oprócz Odry, pracują również m.in. na Wiśle, jeziorze Dąbie oraz na Zalewie Wiślanym. Zapewniają swobodną żeglugę w okresie zimowym i zapobiegają powodziom.

Przetarg na budowę dwóch pierwszych jednostek wygrała szczecińska Stocznia Remontowa Gryfia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • KORA, 2011-11-28 10:05:10

    Lodołamacze zawsze się przydadzą !!