PARTNER PORTALU
  • BGK

45 mln zł dla gmin na plany gospodarki niskoemisyjnej

  • PAP    21 maja 2014 - 19:42
45 mln zł dla gmin na plany gospodarki niskoemisyjnej

Samorządy otrzymają ok. 45 mln zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na tworzenie programów gospodarki niskoemisyjnej, w których wskażą m.in., jakie prośrodowiskowe inwestycje będą prowadziły - poinformowała wiceprezes Funduszu Barbara Koszułap.
W środę w siedzibie Funduszu podpisano pierwszych pięć umów z miastami Łódź, Bydgoszcz, Ełk i Puławy oraz z gminą Wyry z powiatu mikołowskiego na dofinansowanie takich programów.
 
 
W sumie wnioski o dofinansowanie złożyło blisko tysiąc gmin, na łączną wartość dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości ok. 50 mln zł. Koszułap oceniła, że Fundusz dofinansuje gminy kwotą sięgającą najprawdopodobniej ok. 45 mln zł.
 
Wiceprezes dodała, że stworzenie takich planów jest konieczne po to, by móc sięgnąć po pieniądze unijne na inwestycje w zakresie niskoemisyjnej gospodarki. Przypomniała, że w perspektywie finansowej na lata 2014-2020 na ten cel będzie przeznaczone 1,5 mld euro.
 
Samorządowe plany mają powstać do 2015 roku i muszą uwzględniać inwestycje i przedsięwzięcia redukujące emisję gazów cieplarnianych, zmniejszające zużycie energii, zwiększające udział odnawialnych źródeł energii czy poprawiające jakość powietrza na obszarach, gdzie odnotowuje się przekroczenia dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń w powietrzu.
 
Przedstawiciele obecnych podczas podpisywania umów samorządów wskazywali, że ich gminy będą przede wszystkim inwestowały w termomodernizację budynków, energooszczędne oświetlenie ulic, ekologiczny transport, czy likwidację przydomowych kotłów węglowych przyczyniających się do tzw. niskiej emisji, czyli wzrostu zanieczyszczeń m.in. pyłami. Niska emisja jest odpowiedzialna m.in. za tworzenie się smogu.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: