PARTNER PORTALU
  • BGK

45 mln zł na usuwanie azbestu

  • chelmonline.pl    8 marca 2012 - 12:08
45 mln zł na usuwanie azbestu

– Na usuwanie eternitu wydamy w najbliższym czasie 45 mln zł – informuje wicemarszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk.
– W 85 proc. to pieniądze ze specjalnego, szwajcarsko-polskiego programu współpracy. To jedyne tego typu przedsięwzięcie w skali kraju – dodaje wicemarszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk.

Czytaj też: Gminy skutecznie wojują z azbestem

Umowę w tej sprawie podpisano pod koniec stycznia. Jednak do urzędu marszałkowskiego już wcześniej, za pośrednictwem urzędów gmin, zaczęły spływać wnioski od właścicieli gospodarstw chcących skorzystać ze 100-procentowego dofinansowania do operacji usunięcia rakotwórczego azbestu.

– W chwili obecnej takich wniosków mamy około trzech tysięcy. Nasi pracownicy, którzy zajmują się oceną merytoryczną złożonych dokumentów mają więc pełne ręce roboty – wyjaśnia Grabczuk.

Wśród samorządów, które odpowiedziały na apel o wcześniejsze zbieranie wniosków, nie brakuje gmin z powiatów: chełmskiego: krasnostawskiego i włodawskiego. Dla przykładu, z samego Rejowca Fabrycznego wpłynęło 20 kompletów dokumentów, złożonych przez osoby prywatne.

– Docelowo zakładamy, że dzięki pilotażowemu szwajcarskiemu programowi do 2016 roku na terenie województwa uda nam się usunąć około 60 tys. ton wyrobów zawierających azbest – mówi wicemarszałek Grabczuk. – Kolejnym nowatorskim rozwiązaniem jest to, że odpady mogą trafić do nieczynnych podziemnych wyrobisk kopalni w Bogdance.

Cały program jest warty 45 mln zł, z czego 38 mln wykładają Szwajcarzy, a resztę samorząd województwa. Obecnie szacuje się, że na Lubelszczyźnie (zabierz głos/oceń marszałka) jest jeszcze około 800 tys. ton eternitu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.