PARTNER PORTALU
  • BGK

46 mln zł z NFOŚiGW na renowację brzegu i plaży w Mielnie

  • JP    1 marca 2018 - 11:12
46 mln zł z NFOŚiGW na renowację brzegu i plaży w Mielnie
Mieszkańcy Mielna i turyści będą mogli korzystać z rozleglejszej, bardziej zadbanej i bezpieczniejszej plaży oraz promenady. Fot. Wikimedia

Rozbudowa umocnień brzegowych w Mielnie i Mielenku nad Bałtykiem zostanie dofinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z unijnych środków. Efekt infrastrukturalny i ekologiczny ma być osiągnięty do końca 2020 r.
Planuje się szereg prac ochronnych i ratunkowych. Oprócz trzech opasek brzegowych - pomiędzy 297,7 a 301 km wybrzeża - przewidziany jest także remont ostróg rozbijających fale na wysokości kurortów Mielno-Unieście i Mielenko. Zrealizowane zostaną również prace refulacyjne, czyli poszerzające plażę w rejonie istniejącej Promenady Przyjaźni, gdzie obecnie pas piasku jest stosunkowo wąski.

W efekcie mieszkańcy i turyści będą mogli korzystać z rozleglejszej, bardziej zadbanej i bezpieczniejszej plaży oraz promenady. Całość prac obejmie dystans 3,3 km.

– Cieszę się, że ochronimy brzeg morza, a jednocześnie – według założeń – nastąpi tam nawet pewne zwiększenie terytorium Polski. Poszerzymy plażę i poczekamy aż się umocni. Wtedy łatwiej będzie podejmować kolejne działania modernizacyjne i organizacyjne – zaznaczył dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku, Włodzimierz Kotuniak podczas uroczystości podpisania umowy.

Inwestycja nad Bałtykiem ma także zapewnić ograniczenie negatywnych skutków występowania ekstremalnych zjawisk meteorologicznych, w szczególności coraz silniejszych spiętrzeń sztormowych, związanych ze zmianami klimatu. Nastąpi znaczne ograniczenie postępujących od lat procesów erozyjnych brzegu morskiego.

Całkowity koszt projektu wynosi 54 mln zł, z czego 45,9 mln zł to unijne dofinansowanie z NFOŚiGW. Źródłem dofinansowania projektu będzie działanie 2.1 Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska, w ramach II osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

W zeszłym roku straty powstałe w wyniku bałtyckich sztormów oszacowano na co najmniej 50 mln zł. Zniszczone zostały plaże, klifowe brzegi, wały wydmowe oraz nabrzeża, infrastruktura portów i przystani. W niektórych miejscowościach zniknęły plaże, zniszczona została roślinność, powyrywane zostały drzewa. Tegoroczne szacunki nie są jeszcze znane.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Mareczek, 2018-03-17 20:50:19

    Plaża w Mielnie już jest rewelacyjna, a ma być jeszcze lepsza? To ja już chyba rezerwuje kolejny urlop w Unitralu.