PARTNER PORTALU
  • BGK

5 tys. ha nowych lasów w zachodniopomorskim

  • PAP    17 maja 2012 - 20:13
5 tys. ha nowych lasów w zachodniopomorskim

- Leśnicy Regionalnej Dyrekcji Lasów państwowych w Szczecinie posadzili wiosną br. 5 tys. ha nowych upraw leśnych. Wysadzono 35 mln sadzonek - poinformowała w czwartek rzeczniczka dyrekcji Jolanta Sojka.
Były to głownie sadzonki sosny, dębu i buka - dodała.

Sosna będzie mogła zostać wycięta za 110 lat, natomiast buki i dęby za 140 lat, tj. ok. 2152 roku - zaznaczyła rzeczniczka.

Jesienią leśnicy RDLP posadzą jeszcze 400 ha nowych upraw.

Na początku maja każdego roku leśnicy odtwarzają lasy tam, gdzie wcześniej dokonano wyrębu. Prace te wykonuje się zasadniczo wczesną wiosną. Dodatkowo, część z nich kończona jest w okresie jesiennym - tam, gdzie wiosną ze względu na okres lęgowy ptaków, bądź też podtopienie, jest to niewskazane lub niemożliwe.

Średnio koszt odnowienia jednego hektara lasu wynosi ok. 3,5 tys. zł.

Obszar Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie rozciąga się w granicach województwa zachodniopomorskiego, części lubuskiego i wielkopolskiego. Dyrekcja zarządza lasami na łącznej powierzchni około 690 tys. ha, jest to największa regionalna struktura leśna w kraju.

W roku 2011 w Polsce odnowiono i zalesiono 55 tys. ha lasów. Województwo zachodniopomorskie (zabierz głos/oceń marszałka) plasuje się pod tym względem w czołówce. Odnawia rocznie ok. 10 proc. powierzchni w lasach państwowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.